Czy wyjście Londynu ze Wspólnoty to koniec UE?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 14:00
Przywódcy państw Unii przez kilka dni debatowali nad ofertą, która zachęciłaby Brytyjczyków do pozostania we Wspólnocie.
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego rozmawiają o następstwach ewentualnego Brexitu (Magazyn Europejski/Trójka)
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron
Premier Wielkiej Brytanii David CameronFoto: EPA/WILL OLIVER

Referendum w tej sprawie w Wielkiej Brytanii przed nami. Gra toczy sie m.in. o zasiłki dla imigrantów, w dużej mierze Polaków, ale także o zasiłki na dzieci, które nie mieszkają na Wyspach.

- David Cameron musiał ustąpić w kwestii zasiłków. To nie jest jego pełne zwycięstwo. Kilka miesięcy temu mówił, że zasiłki na dzieci, które nie przebywają w Wielkiej Brytanii, muszą być całkowicie zlikwidowane. Tak się nie stało - przypomina korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.

Zdaniem Adama Szostkiewicza z "Polityki" utrzymanie Wielkiej Brytanii we Wspólnocie będzie korzystne zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i dla UE. - Zwolennicy pozostania górują nad przeciwnikami, ale grupa niezdecydowanych to wciąż około 20 proc. O ich głosy będzie się toczyła zawzięta walka - dodaje.

Czy premier Beata Szydło odniosła sukces w sprawie zasiłków dla Polaków? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Rafał Dymek (Fundacja im. Roberta Schumanna), dr Kazimierz Wójcicki (Akademia Europejska Krzyżowa UW), dr Katarzyna Pisarska (Europejska Akademia Dyplomacji), Sergiusz Trzeciak (politolog), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Adam Szostkiewicz ("Polityka")
Data emisji: 22.02.2016
Godzina emisji: 12.05

mp

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Brytyjskie referendum. Teatr polityczny Davida Camerona?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 15:11
Wkrótce odbędzie się referendum dotyczące pozostania Wielkiej Brytanii w strukturach Unii. Dlaczego brytyjscy politycy i mieszkańcy Wysp myślą o wystąpieniu ze Wspólnoty i jaki - według przewidywań ekspertów - będzie wynik ich głosowania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania - UE. Ostatnia prosta negocjacji

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 15:30
- Problemy są dwa: pierwszy to zagwarantowanie większych praw państwom spoza strefy euro, a drugi to ograniczanie zasiłków dla pracowników i nowe zasady wypłaty zasiłków na dzieci - tłumaczy Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cameron: wybór jest w waszych rękach

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 11:00
Tak mówił po europejskim szczycie w sprawie Wielkiej Brytanii David Cameron do obywateli królestwa. A co na to oni?
rozwiń zwiń