Szkodliwe mity na temat chorób psychicznych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 12:15
- Trzeba stwierdzić z pewnym ubolewaniem, że u nas nie mówi się o problemach zdrowia psychicznego w sposób dojrzały i otwarty - powiedział w Trójce prof. Janusz Heitzman.
Audio
  • Goście Dariusza Bugalskiego rozmawiają o zdrowiu psychicznym w Unii Europejskiej (Europejski Klub Trójki)
Goście Trójki alarmowali, że dużym problemem w Polsce jest wykluczenie osób dotkniętych chorobami psychicznymi (zdjęcie ilustracyjne)
Goście Trójki alarmowali, że dużym problemem w Polsce jest wykluczenie osób dotkniętych chorobami psychicznymi (zdjęcie ilustracyjne) Foto: Pixabay/RyanMcGuire

23 lutego, w dniu Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, rozpoczęła się X edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji. Temat jest bardzo ważny, tego typu problemy dotykają (co najmniej raz w roku) około 38 proc. mieszkańców krajów Unii, czyli 165 milionów ludzi. Potwierdza to omawiający 28 krajów UE oraz Norwegię i Szwajcarię raport "Zdrowie psychiczne i integracja" opublikowany przez The Economist Intelligence Unit w 2014 roku.

Na temat depresji i innych chorób psychicznych rozmawialiśmy w Trójce. Goście Dariusza Bugalskiego wskazywali m.in. najniebezpieczniejsze mity dotyczące zdrowia psychicznego i podpowiadali, jak można pomagać osobom chorym, w tym dotkniętym depresją. Omawiali także sytuację Polski w tym kontekście. Okazuje się, że na tle Europy wcale nie wyglądamy najgorzej, ale wiele konkretnych obszarów wymaga jeszcze pracy.

***

Tytuł audycji: "Europejski Klub Trójki"
Prowadzący: Dariusz Bugalski
Goście: dr Sławomir Murawiec (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), prof. Janusz Heitzman (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)
Data emisji: 29.02.2016
Godzina emisji: 21.05

ei/fbi

Audycja w ramach projektu Euranet Plus.

Zapraszamy do udziału w ankiecie dotyczącej audycji z cyklu EuranetPlus>>>

Czytaj także

Czym są "anielskie" kompetencje?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 10:00
Człowiek to nie anioł, ale istnieją ludzie, którzy wykonują anielską robotę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doświadczenie zła. Skutki dla ofiary

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 12:40
- Skoncentrowałem się na analizie doświadczenia opresji rozumianej jako zło - mówi filozof Marcin Jaranowski, autor książki "Rekonstrukcja zła" odnoszącej się do przeżyć ocalonych z Holokaustu i Gułagu.
rozwiń zwiń