Serbia w Unii Europejskiej. Na ile plan jest realny?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Serbia w Unii Europejskiej. Na ile plan jest realny?
1 marca 2012 roku Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Serbii statusu kraju kandydującego do członkostwa w Unii EuropejskiejFoto: flickr/ivica romić

- Na pewno jest to perspektywa dekady, sądząc po tym, jak wysokie są obecnie wymagania stawiane państwom, które kandydują do Unii Europejskiej - uważa Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Posłuchaj

Serbia w Unii Europejskiej. Na ile plan jest realny? (Magazyn Europejski/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Serbia nie dołączyła do unijnych sankcji przeciwko Rosji. Fiaty produkowane w serbskim Kragujevacu pojadą do Rosji. Dlatego Serbia czeka na rosyjskie inwestycje. Dlatego bliskość widać też na linii premierów - Dmitrij Miedwiediew zaprosił do Moskwy swojego serbskiego kolegę Aleksandra Vucica. A także na linii stolic - Moskwa i Belgrad ogłosiły, że zamierzają ze sobą bliżej współpracować. Mimo wszystko jednak Serbia dąży do członkostwa w Unii Europejskiej...

 - Serbowie planują wstąpić do wspólnoty mniej więcej w 2020 roku. Teraz jest czas na to, by rząd serbski do tego przygotować - mówi z Belgradu dziennikarz Trójki Ernest Zozuń.

Co więc dalej z przyjaźnią sebrsko-rosyjską? Zachęcamy do wysłuchania całego "Magazynu Europejskiego".

***

Tytuł audycji: Magazyn Europejski
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Ernest Zozuń (dziennikarz Trójki), Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Kazimierz Wójcicki (Akademia Europejska - Krzyżowa), Grzegorz Lewicki (ekspert Fundacji Pułaskiego i Klubu Jagiellońskiego)
Data emisji: 16.05.2016
Godzina emisji: 12.08

fbi/bch

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:


Polecane