Jak UE walczy z paleniem papierosów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak UE walczy z paleniem papierosów?
Jednym z pomysłów na ograniczenie palenia jest wprowadzenie poważnych ograniczeń i nakazów co do opakowań papierosów Foto: Pixabay/Myriams-Fotos

Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie papierosów za czwartą plagę ludzkości, po groźbie wybuchu bomby atomowej, głodzie oraz epidemii AIDS. Jak zagrożenie wygląda w Europie?

Posłuchaj

Goście Dariusza Bugalskiego rozmawiają o problemie palenia tytoniu w Unii Europejskiej (Europejski Klub Trójki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Unia Europejska ma na polu walki z tytoniem pewne sukcesy: liczba palących spadła w Europie w ciągu dwóch lat, od 2012 do 2014 roku, o 2%. Wspólnota wprowadza więc dalsze rozwiązania: 20 maja zaczęła obowiązywać unijna Dyrektywa w sprawie wyrobów tytoniowych. Wprowadza ona m.in.: większe i obowiązkowe graficzne ostrzeżenia zdrowotne oraz zakaz sprzedaży papierosów i tytoniu o aromacie charakterystycznym (mentol, wanilia, słodycze).

W tym roku Światowemu Dniu Bez Tytoniu towarzyszyło hasło: "Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych – fakty i wyzwania". Pionierem takiego rozwiązania jest Australia, a za nią chcą pójść Irlandia, Wielka Brytania i Węgry.

O tym, jak Unia Europejska w praktyce walczy z paleniem mówiliśmy w "Europejskim Klubie Trójki". Z nagrania audycji można dowiedzieć się też m.in. kiedy Polska była liderem zdrowia społecznego, ilu Polaków paliło w okresie szczytowym i jak jest teraz.

***

Tytuł audycji: Europejski Klub Trójki
Prowadzący: Dariusz Bugalski
Goście:
dr Krzysztof Przewoźniak (socjolog medycyny, Centrum Onkologii w Warszawie), Łukasz Salwarowski (inicjator kampanii społecznych "Lokal Bez papierosa.pl", PolskaBEZdymu.pl i "Smoke Free Europe"), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli),
Data emisji:
31.05.2016
Godzina emisji:
21.07

ei/fbi

Audycja w ramach Euranet Plus.

Polecane