Prąd ze śmieci? To dobry sposób na oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 12:37
Jak sprawić, żeby miasta i gminy miały mniej śmieci a więcej energii? Okazuje się, że to nie jest tylko ekologiczna mrzonka, czego przykładem może być Dania, która w 2050 roku planuje być całkowicie niezależna od paliw kopalnianych.
Audio
  • Rozmowa na temat alternatywnych źródeł energii i płynących z tego oszczędności (Euranet Plus - Żyjemy w Europie/ Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Unsplash

Zaproszony do Trójki ekspert przekonywał, że zmiana źródeł pozyskiwania energii może wyjść na dobre planecie, ale i portfelowi osób i instytucji, które zdecydują się zainwestować w zmianę. W zależności od skali inwestycji, późniejsze oszczędności mogą być różne.

- W województwie świętokrzyskim znaleźliśmy szkołę, w której były ogromne opłaty za ogrzewanie, wynoszące blisko 200 tys. zł rocznie. Po kalkulacji związanej z przestawieniem na inne rozwiązania technologiczne, koszt spadł do 50 tys. zł rocznie. Czyli 150 tys. zł oszczędności można zainwestować w coś innego - przekonywał Marcin Fronia, szef Norden Centrum.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której podpowiadaliśmy m.in. gdzie szukać informacji o sposobach na oszczędności i o źródłach dofinansowania inwestycji. Odpowiadaliśmy też na pytania słuchaczy, m.in. o to, jak zaoszczędzić na energii w tzw. wielkiej płycie.

***

Tytuł audycji: Euranet - Żyjemy w Europie
Prowadzi: Łukasz Walewski
Gość: Marcin Fronia (szef Norden Centrum)
Data emisji: 15.06.2016
Godzina emisji: 10-12

ei/mk

Czytaj także

John Fancis - jeden z pierwszych ekologów nowych czasów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 15:13
W 1972 r. wysiadł ze swojego auta i przez 22 lata nie jeździł pojazdami mechanicznymi. Później przestał mówić…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaucja za plastikowe butelki to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 14:00
Plastikowa butelka może rozkładać się nawet tysiąc lat. A i tak drobiny plastiku zatruwają rzeki, morza i ziemię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naomi Klein alarmuje. I co z tym zrobimy?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 11:00
Pisarka Naomi Klein podaje, że w 2007 roku 71 proc. Amerykanów uważało, że ludzie zmieniają klimat, będąc dla niego zagrożeniem. W 2011 twierdziło tak już tylko 44 proc. Dlaczego nie chcemy o tym słuchać i rozmawiać?
rozwiń zwiń