Personel największym bólem polskiej służby zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 17:06
- Mamy najmniej wykwalifikowanego personelu medycznego w Unii Europejskiej, w tym lekarzy i pielęgniarek. Nasza sytuacja ulega znacznemu pogorszeniu i musimy mieć świadomość, że ten proces będzie narastał - podkreśla ekspert ds. zdrowia dr Jerzy Gryglewicz.
Audio
  • W jaki sposób można poprawić sytuację polskich pielęgniarek? (Europejski Klub Trójki)

Jednym z poważnych problemów Unii jest brak pielęgniarek. Już jest ich mało, a w przyszłości może ich być jeszcze mniej. Unijna średnia wynosi dziewięć pielęgniarek na tysiąc mieszkańców. W Polsce to... pięć.

- Pielęgniarek w naszym kraju brakuje. Każdy z byłych i obecnych ministrów zdrowia twierdzi, że jest to jeden z największych problemów naszego systemu ochrony zdrowia. Kłopotem jest nie tylko niedobór pielęgniarek, ale przede wszystkim ich wiek - komentuje dr Jerzy Gryglewicz.

W programie mówiliśmy o europejskich krajach, w których sytuacja w tym zakresie jest znacznie lepsza i wyjaśniliśmy, czego moglibyśmy się od nich nauczyć. Opowiadaliśmy o tym, jakie są w Polsce relacje lekarzy i pielęgniarek oraz czy istnieją sposoby na to, by je poprawić. Czy ranga tego zawodu wzrasta?

***

Tytuł audycji: Euranet Plus - Europejski Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Mariola Łodzińska (wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych), dr Jerzy Gryglewicz (ekspert do spraw zdrowia, Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 11.07.2016
Godzina emisji: 21.07

sm/ei

Czytaj także

"Trzeba radykalnie zmienić politykę wobec pielęgniarek"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 18:37
Na 1000 mieszkańców w Szwajcarii przypada 16 pielęgniarek, w Niemczech 9, w Czechach 8. Unijna średnia to 9,8. W Polsce mamy ok. 5 pielęgniarek na 1000 mieszkańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajk pielęgniarek - jest szansa na przełom?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 14:30
W rozmowach strajkujących z pielęgniarek z Dyrekcją Centrum Zdrowia Dziecka i Ministrem Zdrowia trwa impas. Czy istnieje szansa na porozumienie? W audycji komentują tę sprawę zaproszeni przez Kuby Strzyczkowskiego eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka kłótnia o serce. Dlaczego przeszczep budzi kontrowersje?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 00:30
- Transplantacja do dziś jest cudem ratowania czyjegoś życia. Dzięki medycynie, dawcom i przeszczepom, każdy kto pracuje w transplantologii, dotyka mistyki - mówi Paweł Klikowicz z portalu dawca.pl.
rozwiń zwiń