Polakom trudniej będzie pracować na Zachodzie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polakom trudniej będzie pracować na Zachodzie?
Unijny rynek prawdopodobnie czekają nowe regulacje dotyczące zasad pracy Foto: Flickr.com/Robert Patrykowski

Komisja Europejska odrzuciła protest jedenastu krajów, w tym Polski, w sprawie delegowania pracowników. Czy to próba ograniczenia dostępu do zachodnich rynków pracy?

Posłuchaj

Beata Płomecka o zasadach dotyczących delegowania pracowników (Euranet Plus - Unia pod lupą/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Komisja Europejska chce, by delegowani za granicę pracownicy otrzymywali nie tylko płacę minimalną, jak to jest teraz, ale by obejmowały ich też zasady wynagrodzenia w danym kraju - tłumaczyła w Trójce Beata Płomecka. Oznacza to m.in. prawo do dodatków, a w efekcie wyższe koszty zatrudniania np. Polaków delegowanych na Zachód.

To sprawa ważna dla Polski, bo to my wysyłamy najwięcej pracowników za granicę - prawie pół miliona na dwa miliony delegowanych w całej Unii. - Bez względu na różnice partyjne polscy europosłowie zgodnie krytykują propozycję podkreślając, że delegowanie pracowników stanie się dla nas nieopłacalne - dodała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

Czy zarzucanie krajom wschodnim tzw. dumpingu socjalnego jest uzasadnione? Jakie są możliwości zablokowania przepisów? Między innymi o tym usłyszeć można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: EuranetPlus - Unia pod lupą
Autor: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)
Data emisji: 20.07.2016
Godzina emisji: 7.54

ei/mp

Polecane