Co zmieni odejście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 18:22
- Muszę się zgodzić z premier Beatą Szydło, że fakt, iż Wielka Brytania odchodzi z Unii Europejskiej nie zmienia szerszej sytuacji geopolitycznej. Z perspektywy tego, że Ameryka się oddala od Europy bardzo ważne jest, by Anglia pozostała bliżej swojego kontynentu - mówi Paweł Świdlicki z Ośrodka Badawczego Open Europe.
Audio
  • Jaka będzie przyszłość Europy po Brexicie? (Europejski Klub Trójki)
Deszczowe chmury nad lipcowym Londynem. Za Brexitem w referendum zagłosowało 51,9 proc. wyborców, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie
Deszczowe chmury nad lipcowym Londynem. Za Brexitem w referendum zagłosowało 51,9 proc. wyborców, a 48,1 proc. za pozostaniem we WspólnocieFoto: EPA/ANDY RAIN

Miesiąc temu Brytyjczycy zadecydowali w referendum o wyjściu z Unii Europejskiej. Po tej wiadomości wiele elementów polityki europejskiej postawiono pod znakiem zapytania. - Unia Europejska w jakimś momencie przestała zajmować się wizją strategicznego rozwoju tej struktury, transnarodowej i bardzo oryginalnej, ciekawej analitycznie i poznawczo. Skoro pojawiły się wyjątki i wyłomy, to znaczyło to, że obie strony zainteresowane utrzymaniem euro i te sceptyczne, będą bacznie obserwowane przez wszystkich aspirantów do Unii Europejskiej oraz młode kraje członkowskie - mówi prof. Wawrzyniec Konarski.

W programie mówiliśmy o tym, co będzie dalej z językiem angielskim po wyjściu Wielkiej Brytanii i jak będzie się zmieniała pozycja krajów członkowskich. Czym jest eurokracja? Co sprawia, że jesteśmy w sytuacji klinczu? Jakie wyzwania stoją obecnie przed strefą euro? Czym ma być istota Unii Europejskiej? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus - Europejski Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Goście: prof. Wawrzyniec Konarski (politolog, Uniwersytet Jagielloński), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Paweł Świdlicki (Ośrodek Badawczy Open Europe)

Data emisji: 21.07.2016

Godzina emisji: 21.07

sm

Czytaj także

Czy wyjście Londynu ze Wspólnoty to koniec UE?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 14:00
Przywódcy państw Unii przez kilka dni debatowali nad ofertą, która zachęciłaby Brytyjczyków do pozostania we Wspólnocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakt Amsterdamski: wizja europejskich miast

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 11:45
- Pakt Amsterdamski porusza kluczowe wyzwania współczesnych miast. Wnosi też nową jakość do wysoko postawionej europejskiej dyskusji miejskiej - mówi Marta Żakowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto stoi za brytyjską kampanią referendalną?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 17:30
Brytyjczycy od 8.00 rano głosują w referendum unijnym. Prawo udziału w nim ma 46 i pół miliona obywateli brytyjskich, irlandzkich i państw brytyjskiej Wspólnoty Narodów zamieszkałych na Wyspach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit, czyli sprzeciw wobec kosztów kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 16:27
Ponad milion Brytyjczyków podpisało się pod petycją do rządu o rozpisanie drugiego referendum w sprawie członkostwa Zjednoczonego Królestwa w UE. Petycję rozpatrzy w przyszłym tygodniu specjalna komisja parlamentarna.
rozwiń zwiń