Między rozpadem a odrodzeniem. Czy Unii potrzebni są nowi członkowie?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 18:34
Czy rozszerzanie Unii Europejskiej o nowe kraje to propozycja wskakiwania na tonący okręt? Zdania na ten temat są podzielone. - Włączenie do wspólnoty niektórych państw bałkańskich to ważny element polityki stabilizacyjnej Unii w tym regionie - uważa ekonomistka, dr Katarzyna Pisarska.
Audio
  • Czy rozszerzenie Unii Europejskiej to dobry pomysł? (Magazyn Europejski/ Trójka)
Sześć państw posiada oficjalnie status kandydata na nowego członka Unii Europejskiej: Albania, Islandia, Macedonia, Serbia, Turcja i Czarnogóra. Na zdjęciu Budva w Czarnogórze
Sześć państw posiada oficjalnie status kandydata na nowego członka Unii Europejskiej: Albania, Islandia, Macedonia, Serbia, Turcja i Czarnogóra. Na zdjęciu Budva w CzarnogórzeFoto: Pixabay/falco

Wspólnota europejska ma wciąż problemy z uchodźcami i imigrantami. Widmo kryzysu ekonomicznego nadal wpływa na politykę i gospodarkę Starego Kontynentu. Zagrożenia zamachami terrorystycznymi i prace nad wzmocnieniem bezpieczeństwa wewnętrznego to kolejne tematy, z którymi borykają się państwa Unii. W tych okolicznościach pomysł rozszerzenia wspólnoty o nowych członków nie wydaje się najlepszy.

- Wiele pozytywnych zmian w Czarnogórze wprowadzono właśnie dzięki Unii Europejskiej i procedurze integracji. Pierwszym przykładem może być chociażby reforma wymiaru sprawiedliwości, do której doszło tylko i wyłącznie z tego powodu, że Bruksela twardo obstawała przy zmianach - podkreśla analityk Vlado Dedović.

W programie mówimy m.in. o czarnogórskim zaklinaniu rzeczywistości, ocenie państw kandydujących na członków wspólnoty przez Europejczyków i wpływie Brexitu na przyszłość Unii. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Magazyn Europejski w ramach Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: Marcin Pośpiech (reporter Polskiego Radia), Kuba Witkowski (reporter Polskiego Radia), Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia z Londynu), Vlado Dedović (prawnik, analityk), dr Katarzyna Pisarska (dyrektor Europejskiej Akademii Dyplomacji), Grzegorz Lewicki (Fundacja Pułaskiego, ekspert Klubu Jagiellońskiego)
Data emisji: 31.08.2016
Godzina emisji: 12.05

sm/mp

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:


Czytaj także

Serbia w Unii Europejskiej. Na ile plan jest realny?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 16:00
- Na pewno jest to perspektywa dekady, sądząc po tym, jak wysokie są obecnie wymagania stawiane państwom, które kandydują do Unii Europejskiej - uważa Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak tajny traktat z USA zmieni gospodarkę Europy?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 21:38
Czy amerykańskie firmy będą miały wpływ na procesy regulacyjne w Unii Europejskiej? Traktat o wolnym handlu pomiędzy USA a UE może bardzo zmienić naszą rzeczywistość ekonomiczną i polityczną. Pozostaje pytanie, czy na lepsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strefa euro w Polsce czy ziemia niczyja?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 19:26
- Pamiętajmy, że euro jest zależne od funta brytyjskiego, a nie wiemy jak on będzie się zachowywał w najbliższej przyszłości. Tym bardziej myślenie o wejściu w stały kurs walutowy byłoby dzisiaj bardzo ryzykowne dla Polski - uważa ekonomista Paweł Satalecki. Jakie są argumenty zwolenników wprowadzenia euro?
rozwiń zwiń