Jaka jest przyszłość Unii Europejskiej? "Mamy kryzys przywódczy"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 14:05
- Jest problem z wzięciem wspólnej odpowiedzialności za przyszłość Europy. Mamy w Unii kryzys przywódczy i Angela Merkel nie chciała być pojedynczym liderem, a została sama na placu boju - podkreśla dr Katarzyna Pisarska z Europejskiej Akademii Dyplomacji.
Audio
  • Jakie argumenty przemawiają za przetrwaniem Unii Europejskiej, a jakie przeciw? (Magazyn Europejski/Trójka)
W krajach wspólnoty narasta eurosceptycyzm. Narasta również ksenofobia, czyli niechęć do cudzoziemców. Słowacja, która pełni prezydencję Rady Unii Europejskiej zwołała szczyt w Bratysławie, by odpowiedzieć na pytanie: co dalej?
W krajach wspólnoty narasta eurosceptycyzm. Narasta również ksenofobia, czyli niechęć do cudzoziemców. Słowacja, która pełni prezydencję Rady Unii Europejskiej zwołała szczyt w Bratysławie, by odpowiedzieć na pytanie: co dalej?Foto: EPA/PATRICK SEEGER

Zdaniem specjalisty z Centrum Badań nad Uprzedzeniami należy obawiać się wybuchu ksenofobii, bo może ona prowadzić do tego, co Europa już dobrze zna ze swojej historii. - Wydaje się, że fala nastrojów antyobcych i negatywnych względem różnych grup obcych narasta na całym świecie. To samo dzieje się w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej i u nas, więc trudno nie powiązać tego z ideologicznymi prądami. Ewidentnie jest wykorzystywana pewna narracja w zwalczaniu projektu, jakim jest np. Unia Europejska - mówi dr Mikołaj Winiewski.

W programie mówimy, czy Brexit wyzwolił ksenofobiczne nastroje i ile incydentów w ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii było wymierzonych wobec Polaków. Słuchacze dzielą się również swoim zdaniem w kwestii przyszłości Europy i naszego miejsca w Unii. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Magazyn Europejski - Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski

Goście: Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia z Wielkiej Brytanii), dr Mikołaj Winiewski (Centrum Badań nad Uprzedzeniami), Kamil Kamiński (Fundacja Przestrzeń Wspólna), dr Katarzyna Pisarska (Europejska Akademia Dyplomacji)
Data emisji: 13.09.2016
Godzina emisji: 12.05

sm

Wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:

Czytaj także

Jak tajny traktat z USA zmieni gospodarkę Europy?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 21:38
Czy amerykańskie firmy będą miały wpływ na procesy regulacyjne w Unii Europejskiej? Traktat o wolnym handlu pomiędzy USA a UE może bardzo zmienić naszą rzeczywistość ekonomiczną i polityczną. Pozostaje pytanie, czy na lepsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strefa euro w Polsce czy ziemia niczyja?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 19:26
- Pamiętajmy, że euro jest zależne od funta brytyjskiego, a nie wiemy jak on będzie się zachowywał w najbliższej przyszłości. Tym bardziej myślenie o wejściu w stały kurs walutowy byłoby dzisiaj bardzo ryzykowne dla Polski - uważa ekonomista Paweł Satalecki. Jakie są argumenty zwolenników wprowadzenia euro?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między rozpadem a odrodzeniem. Czy Unii potrzebni są nowi członkowie?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 18:34
Czy rozszerzanie Unii Europejskiej o nowe kraje to propozycja wskakiwania na tonący okręt? Zdania na ten temat są podzielone. - Włączenie do wspólnoty niektórych państw bałkańskich to ważny element polityki stabilizacyjnej Unii w tym regionie - uważa ekonomistka, dr Katarzyna Pisarska.
rozwiń zwiń