Umowa z Kanadą jest korzystna dla Unii?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 14:02
Już za trzy tygodnie Rada Unii Europejskiej ma podpisać umowę handlową z Kanadą. Jakie będą jej następstwa?
Audio
  • Goście Kuby Strzyczkowskiego o umowie CETA (Magazyn europejski/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Komisja Europejska

Zwolennicy umowy CETA, do których zalicza się również nasz rząd, mówią m.in. o wielu korzyściach po zniesieniu barier przy wymianie towarowej. Krytycy wskazują, że umowa będzie miała katastrofalny wpływa na rolnictwo Unii Europejskiej i rynek żywności.

- Zdaniem ogranizacji rolniczych umowa CETA to przedsionek to umowy TTIP, czyli porozumienia z USA. To się wiąże z ogromnymi, negatywnymi konsekwencjami dla producentów żywności i konsumentów - mówi Marcin Wojtalik z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.

Według Andrzeja Falińskiego z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji każde poszerzenie rynku jest korzystne dla konsumentów i dla gospodarek rozwijających się, czyli np. dla Polski.

Co o konsekwencjach podpisania umowy CETA mówią eksperci i słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn Europejski - Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski

Goście: Marcin Pośpiech (dziennikarz Polskiego Radia), Anna Rokicińska (dziennikarka Polskiego Radia), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Wiktor Szmulewicz (Krajowa Rada Izb Rolniczych), Marcin Wojtalik (Instytut Globalnej Odpowiedzialności), Andrzej Faliński (Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji)
Data emisji: 29.09.2016
Godzina emisji: 12.05

mp

Wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:

Czytaj także

Mamy podstawy do zadowolenia z obecności w Unii?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 14:00
Dziesięć lat temu Słowacja, podobnie jak Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś 44 procent Polaków ocenia sytuację gospodarczą jako złą. O swojej gospodarce źle mówi 66 procent Słowaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między rozpadem a odrodzeniem. Czy Unii potrzebni są nowi członkowie?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 18:34
Czy rozszerzanie Unii Europejskiej o nowe kraje to propozycja wskakiwania na tonący okręt? Zdania na ten temat są podzielone. - Włączenie do wspólnoty niektórych państw bałkańskich to ważny element polityki stabilizacyjnej Unii w tym regionie - uważa ekonomistka, dr Katarzyna Pisarska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka jest przyszłość Unii Europejskiej? "Mamy kryzys przywódczy"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 14:05
- Jest problem z wzięciem wspólnej odpowiedzialności za przyszłość Europy. Mamy w Unii kryzys przywódczy i Angela Merkel nie chciała być pojedynczym liderem, a została sama na placu boju - podkreśla dr Katarzyna Pisarska z Europejskiej Akademii Dyplomacji.
rozwiń zwiń