Monako czy Szwecja? Podatki a rozwój i szczęście mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 00:58
- Gdy są wysokie podatki, to państwo osiąga duże wpływy i można z nich fundować różnego rodzaju świadczenia. Podatki uszczuplają jednak dochody obywateli, więc jeśli są niższe, to zamożność jest większa i sprzyjają rozwojowi gospodarczemu - mówi analityk Roman Przasnyski.
Audio
  • Jaki model systemu podatkowego lepiej wpływa na dobrobyt mieszkańców? (Magazyn Europejski/Trójka)
Według Patryka Toporowskiego z PISM Monako oferuje szeroką gamę możliwości unikania podatków w wielu obszarach
Według Patryka Toporowskiego z PISM Monako oferuje szeroką gamę możliwości unikania podatków w wielu obszarachFoto: KOKONIS via Foter.com / CC BY-NC

Monako czy Andora przestają być bankowymi El Dorado w Europie. Ma to związek z porozumieniami, na podstawie których od początku 2018 roku wymieniane będą informacje na temat rachunków bankowych. Jednocześnie nadal pozostaną one państwami z najniższym systemem podatkowym na naszym kontynencie. - Obecnie w Unii Europejskiej jest trend, by nie podwyższać podatków, a obniżać je, choć są oczywiście wyjątki, na przykład Grecja - przyznaje Patryk Toporowski z PISM.

Zdaniem prof. Katarzyny Duczkowskiej-Małysz z SGH można zbudować państwo dobrobytu nawet bez podatków - pod warunkiem, że ograniczone zostaną wydatki, co zdaje się być niemożliwe. - Jeżeli są niskie podatki, które zachęcają do rozwoju przedsiębiorczości, to obywatele się bogacą na tym, że pracują i że są przedsiębiorczy. Wysokie podatki zaś zachęcają do ucieczki w szarą strefę - podkreśla ekonomistka.

W programie słuchacze i goście mówili o tym, czy na obecnym poziomie podatków można zbudować państwo dobrobytu i który z modeli - Monako i Andora czy może skandynawski - lepiej sprawdza się na drodze do większego zadowolenia mieszkańców.

***

Tytuł audycji: Magazyn Europejski
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Szkoła Główna Handlowa), Patryk Toporowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker), Paweł Majtkowski (analityk finansowy), Łukasz Czucharski (pracodawcy RP), Łukasz Walewski i Kuba Witkowski (dziennikarze radiowej Trójki)
Data emisji: 15.11.2016
Godzina emisji: 12.05

sm/mk

Wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie programu:


Czytaj także

Jaka jest przyszłość Unii Europejskiej? "Mamy kryzys przywódczy"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 14:05
- Jest problem z wzięciem wspólnej odpowiedzialności za przyszłość Europy. Mamy w Unii kryzys przywódczy i Angela Merkel nie chciała być pojedynczym liderem, a została sama na placu boju - podkreśla dr Katarzyna Pisarska z Europejskiej Akademii Dyplomacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umowa z Kanadą jest korzystna dla Unii?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 14:02
Już za trzy tygodnie Rada Unii Europejskiej ma podpisać umowę handlową z Kanadą. Jakie będą jej następstwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie jest rozwiązanie problemu migrantów w UE?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 14:30
W poniedziałek w Calais rozpoczęła się likwidacja nielegalnego miasteczka imigrantów zwanego "dżunglą". Koczuje tam 7 tysięcy ludzi.
rozwiń zwiń