Premier Włoch przegrał polityczną przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 11:40
- Premier Matteo Renzi przegrał referendum konstytucyjne w sposób niepozostawiający żadnych wątpliwości i złudzeń. Za jego reformami było 40 proc. społeczeństwa, a przeciwko - 60 proc - relacjonuje z Rzymu Marek Lehnert.
Audio
  • Premier Włoch przegrał polityczną przyszłość (Euranet - europejski przegląd prasy/Trójka)
Premier Włoch Matteo Renzi
Premier Włoch Matteo RenziFoto: EPA/ALESSANDRO DI MEO

Premier Włoch Matteo Renzi wziął na siebie odpowiedzialność za porażkę rządu w referendum i zapowiedział złożenie dziś dymisji na ręce prezydenta republiki.

"Fala sprzeciwu zmyła z włoskiej sceny politycznej premiera Matteo Renziego" -tak wyniki wczorajszego głosowania w tym kraju komentuje tamtejsza prasa. W większości komentatorzy zgadzają się z opinią szefa rządu, że to on sam przyczynił się rezultatów głosowania.

Referendum dotyczyło łącznie 47 zmian w konstytucji. Najistotniejsze zakładały zniesienie jednakowych uprawnień Senatu i Izby Deputowanych. Licząca obecnie 315 mandatów izba wyższa stać by się miała faktycznie radą regionów, w której zasiadałoby 100 senatorów. Tak zreformowany senat utraciłby prawo głosowania wotum zaufania dla rządu. Proces ustawodawczy niemal w całości miałby się odbywać w Izbie Deputowanych. Likwidacji miał ulec podział regionów na prowincje.

Przedmiot referendalnego pytania powszechnie uważany był za niejasny i niezrozumiały. Wielu Włochów do ostatniego dnia nie rozumiało, o co w nim chodzi. Dlatego głosowanie powszechnie było przede wszystkim traktowane jako plebiscyt poparcia dla rządu Matteo Renziego.

***

Tytuł audycji: EuranetPlus - Europejski przegląd prasy
Autor: Marek Lehnert (korespondent Polskiego Radia w Rzymie)
Data emisji: 05.12.2016
Godzina emisji: 7.51

IAR/fbi/mp

Czytaj także

Czy Komisja Europejska wspomoże finansowo Włochy?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 07:52
Pierwsze strony włoskich gazet informują, że Komisja Europejska nie będzie już kurczowo trzymać się zaciskania pasa przez Włochów. Ma rozpatrzeć propozycję projektu włoskiego budżetu.
rozwiń zwiń