Integrować czy nie? Dylematy rodziców niepełnosprawnych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 01:23
- Jeśli dzieci nie będą się kontaktowały z osobami z niepełnosprawnościami, to w dorosłym życiu nie będą wiedziały, jak się w ich obecności zachować - mówi dr Paweł Kubicki, ekspert Szkoły Głównej Handlowej.
Audio
  • Jak Unia Europejska wspiera rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi? (Europejski Klub Trójki)
Integrować czy nie? Dylematy rodziców niepełnosprawnych dzieci
Foto: Érre Ortega via Foter.com / CC BY-ND

- Tam, gdzie jest to możliwe, polecałbym edukację włączającą, bo ułatwia to zmianę postaw społecznych wobec niepełnosprawności, również wejście tych osób na rynek pracy, akceptację i ułatwia im życie codzienne - uważa dr Kubicki.

Innego zdania jest Ewa Suchcicka, według której do kwestii bardzo indywidualnych należy zaliczyć to, czy niepełnosprawni powinni przebywać z innymi dziećmi, bo nie każdy może się okazać na to gotowy. - W wielu państwach, tak jak w Polsce, jest szkolnictwo specjalne i są określone grupy niepełnosprawnych, którzy się tam czują dobrze i nie jest to getto - mówi Ewa Suchcicka, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa BARDZIEJ KOCHANI.

W audycji korespondenci Polskiego Radia, m.in. z Berlina i z Paryża wyjaśnili, jak w krajach, w których przebywają wygląda wsparcie rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.

***

Tytuł audycjiEuranet Plus - Europejski Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: dr Paweł Kubicki (ekonomista, Szkoła Główna Handlowa), Ewa Suchcicka (prezes Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa BARDZIEJ KOCHANI), Wojciech Szymański (korespondent Polskiego Radia z Berlina), Marek Brzeziński (korespondent Polskiego Radia z Paryża)
Data emisji: 5.12.2016
Godzina emisji: 21.09

sm/ei

Czytaj także

Problemy Unii Europejskiej. Realne czy kreowane?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 10:38
W "Europejskim Klubie Trójki" zastanawialiśmy się nad tym, czy Unia faktycznie jest teraz na rozdrożu, czy raczej to politycy i komentatorzy tworzą taką atmosferę. Na ile realne są zatem unijne tarapaty?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będzie wyglądać Wielka Brytania po Brexicie?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 09:20
Są takie momenty w historii, do których regularnie wracamy. Mijają lata, a one ciągle są z nami. Końcówka czerwca 2016 roku to będzie taki czas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Unia idzie na wojnę z amerykańskimi korporacjami?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 12:18
- Tak można by było wnioskować po ostatnich decyzjach Komisji Europejskiej - przyznała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
rozwiń zwiń