X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Teraźniejszość i przyszłość bliskowschodnich chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 10:00
"Europejski Klub Trójki" poświęciliśmy sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Jak zachowują się w tej sprawie Unia Europejska i Parlament Europejski? Jakie działania można podjąć?
Audio
  • Teraźniejszość i przyszłość bliskowschodnich chrześcijan (Europejski Klub Trójki)
Chrześcijanie i muzułmanie wspólnie oddają hołd ofiarom zamachu w Kairze. Filia tzw. Państwa Islamskiego przyznała się do niedzielnego zamachu na chrześcijan w Kairze. W wybuchu w koptyjskiej świątyni w centrum miasta zginęły 24 osoby.
Chrześcijanie i muzułmanie wspólnie oddają hołd ofiarom zamachu w Kairze. Filia tzw. Państwa Islamskiego przyznała się do niedzielnego zamachu na chrześcijan w Kairze. W wybuchu w koptyjskiej świątyni w centrum miasta zginęły 24 osoby.Foto: PAP/EPA/KHALED ELFIQI

- Wiele było zarzutów pod adresem UE, że nie robi wystarczająco dużo w sprawie prześladowania chrześcijan, że zajmuje się wieloma nieistotnymi sprawami, kiedy na Wschodzie chrześcijanie potrzebują pomocy humanitarnej, prawnej i działań politycznych - przypomina Beata Płomecka.

Jak podkreśla korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, z powodu rosnącego w siłę fundamentalizmu islamskiego coraz gorzej jest w miejscach uważanych do tej pory za bezpieczne dla mniejszości religijnych. Ze wszystkich unijnych instytucji najbardziej sprawą chrześcijan interesował się Parlament Europejski, głównie pod wpływem presji konserwatystów i chadeków. Ale Parlament może jedynie wywierać presję polityczną, przyjmować rezolucje i apelować do krajów członkowskich o zdecydowaną reakcję. I rzeczywiście to robi. Co więcej, w czasie gdy na Bliskim Wschodzie trwa ludobójstwo chrześcijan, uznał je tylko Parlament Europejski.

- Przede wszystkim polscy posłowie w PE zwracali wiele razy uwagę, że należy zmienić język opisujący to, co dzieje się z chrześcijanami. To nie jest nietolerancja religijna - to prześladowanie, to ludobójstwo. Są głosy, ze należy pomagać tym, którzy uciekają przed prześladowaniami, znajdują schronienie w Europie, ale też należy robić wszystko, by pomóc tym, którzy są na Bliskim Wschodzie, by nie doprowadzić do całkowitego exodusu chrześcijan - mówi Beata Płomecka.

Co konkretnie mogłaby zrobić Unia Europejska? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, zarejestrowanej w siedzibie PE w Strasburgu, w której na ten temat wypowiedzieli się europosłowie.

***

Tytuł audycjiEuropejski Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście:
Marek Jurek, Ryszard Legutko, Jan Olbrycht, Miroslav Mikolasik (europosłowie)
Data emisji: 16.12.2016
Godzina emisji: 21.09

mk/ei

Czytaj także

W jakim kierunku zmierza Turcja?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 09:06
Mijają trzy miesiące od próby puczu wojskowego w Turcji. Jak wygląda kraj po kampanii "przeglądu kadr"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego mamy sentyment do cesarza Franciszka Józefa I?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 00:02
- Są narody, środowiska, klasy, elity, rząd, ale nad wszystkim stoi cesarz i to jest istota mitu Galicji i monarchii w Polsce, że jest osoba, która nie jest Panem Bogiem, ale odgrywa taką rolę dla ludzi - mówi historyk, prof. Włodzimierz Borodziej.
rozwiń zwiń