X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Londyn oszczędza

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 17:24
Rząd brytyjski wprowadza największe reformy od czasów zakończenia II wojny światowej. Cięcia budżetowe dotkną system opieki społecznej.
Audio
Tower Bridge
Tower Bridge Foto: Wikipedia/Ozi64 lic.CC

System, z którego mieszkańcy Albionu byli tak dumni, z biegiem czasu okazał się niewydolny i zbyt kosztowny. Mało kto orientował się w gąszczu przepisów, a zbyt szczodre rozwiązania zachęcały do nadużyć i łatwego zarobku.

Obecnie na Wyspach można pobierać ponad trzydzieści różnych zasiłków i otrzymywać z tego tytułu około 30 tys. funtów rocznie. Dlatego wielu bezrobotnym nie opłaca się pracować. Rząd chce to zmienić.

Po reformach zostanie tylko jeden zasiłek, a jego kwota będzie mniejsza niż obecnie. Ostrzejsze będą też kryteria przyznawania pomocy. Ci, którzy odmówią podjęcia pracy, stracą zasiłek.

Rząd  wyznaczył sobie czteroletni plan reform. Wielu Brytyjczyków popiera te zmiany i rozumie, że są one konieczne. Co prawda nie obyło się bez protestów społecznych na ulicach Londynu, ale nie byłe one zbyt liczne.

Krzysztof Stępień, ekonomista zauważył, że większość systemów socjalnych w Europie jest niewydolna. Dlatego jego zdaniem warto przeciwdziałać narastaniu kryzysu i wprowadzać oszczędności zanim deficyt budżetowy wzrośnie do niebezpiecznych rozmiarów. Takie państwa, jak Grecja czy Irlandia nie chciały się z tym pogodzić i teraz widać tego efekty.

Na szczęście nie wszystkim w przyszłym roku będzie gorzej niż dziś. Jak twierdzi Dariusz Dmowski z Mercer Polska, płace w krajach starej Unii wzrosną o ok. 2-3 procent, a w państwach Europy Środkowo-Wschodniej nieco więcej, bo o ponad 4 procent. Polacy w przyszłym roku mogą liczyć  na wzrost wynagrodzeń o około 4-5 procent. Najwięcej tradycyjnie zarobią u nas pracownicy zatrudnieni w branży wysokich technologii oraz  farmaceutycznej.

Okazuje się, że nasze wynagrodzenia są wyższe niż w Czechach, na Węgrzech i na Słowacji. Niestety i tak zarabiamy czterokrotnie mniej niż Niemcy, a do  poziomu Starej Europy nie zbliżymy się zbyt szybko.

Aby wysłuchać rozmowy "Londyn oszczędza”, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce powyżej.

(miro)

Czytaj także

Wzorcowe reformy na Wyspach

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 10:28
Prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Wielkiej Brytanii są optymistyczne - gospodarka wychodzi z recesji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Londyn uderza w UE. Polska straci?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 01:00
Wielka Brytania chce ograniczyć wydatki w nowym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej o 250 miliardów euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania tnie, Polska cierpi

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 13:23
Wielka Brytania rozpoczęła bezpardonową walkę o okrajanie wydatków unijnego budżetu na lata 2014-2020 i przyspieszyła negocjacje na ten temat. Jej sukces oznacza dla Polski straty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niepochlebne oceny Davida Camerona"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 06:39
Brytyjski dziennik "The Guardian" zamieścił na swojej stronie internetowej pierwsze informacje o dokumentach z amerykańskiej poczty dyplomatycznej, ujawnionych przez WikiLeaks.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajk pracowników londyńskiego metra

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 10:35
W Londynie trwa 24-godzinny strajk pracowników metra. Nie pracuje kilka tysięcy zatrudnionych, dyrekcja metra musiała zamknąć ponad 80 stacji kolejki podziemnej.
rozwiń zwiń