Europejscy wizjonerzy

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2011 13:10
Dwadzieścia lat temu powstała Polska Fundacja im. Roberta Schumanna. Jej założyciele już wtedy, w gorącym okresie przemian ustrojowych, przewidywali, że kiedyś staniemy się członkiem wspólnoty europejskiej.
Audio

Robert Schuman, były minister spraw zagranicznych Francji, był inicjatorem pojednania francusko-niemieckiego i jednym z ojców założycieli Unii Europejskiej. Polska fundacja jego imienia powstała na początku lat 90. z inicjatywy dwóch osób: Tadeusza Mazowieckiego oraz Piotra Nowina-Konopki.

– Oni dwadzieścia lat temu mieli wizję, że Polska kiedyś będzie członkiem Unii Europejskiej. I tak się stało. To było bardzo dalekosiężne myślenie. W roku 1991 niewiele osób interesowało się tematami europejskimi – mówiłaprezes fundacji Anna Radwan

Fundacja co roku organizuje parady Schumanna, które są jej świętem i okazją do zamanifestowania poparcia na rzecz demokracji oraz przemian. – To nasz okręt flagowy, wydarzenie, dzięki któremu szersza opinia publiczna ma okazję zapoznać się z naszą organizacją – powiedział Radwan.

Obecnie organizacja w swojej działalności duży nacisk kładzie na edukację obywatelską wśród młodych ludzi. Poprzez sieć klubów europejskich próbuje aktywizować do działań lokalne społeczności. Współpracuje też z wieloma organizacjami polskimi i zagranicznymi.  

W drugiej części audycji, Krzysztof Stępień, ekonomista mówił m.in. o przyszłości strefy euro. W ubiegłym roku, kraje tej strefy pożyczyły ponad 2 biliony euro. - W tym roku prawdopodobnie będzie to mniejsza suma, gdyż wszyscy oszczędzają i zaciskają pasa. Dużo ważniejsze jest pytanie, na jakich warunkach otrzymają one pożyczki i jak będą one oprocentowane – mówił Stępień.

Jak zauważył, obsługa długu sporo kosztuje, zwłaszcza Grecję, Irlandię i Portugalię, to zjawisko dotyka też Hiszpanię i Włochy.

- Rentowność obligacji wielu dojrzalszych krajów niż Polska jest wyższa niż w naszym kraju to pokazuje skalę problemu – mówił.

Aby wysłuchać rozmowy "Wreszcie przyszło otrzeźwienie" wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

(miro)

Czytaj także

Berlin oczekuje upadku Portugalii

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 09:43
Portugalia powinna jako następny kraj w UE sięgnąć po unijną pomoc finansową. O to starają się przynajmniej Niemcy i Francja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE sprawdza budżety, chce reform

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 09:15
Początek 2011 roku to pierwszy moment, kiedy UE bierze się za sprawdzanie projektów narodowych budżetów. Żąda także wspólnotowych reform i więcej pieniędzy na fundusz dla bankrutujących państw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: Brytanio, ratuj strefę euro

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 10:30
Francuski premier Francois Fillon chce w czwartek przekonać premiera Wielkiej Brytanii, że problemy strefy euro zagrożą gospodarce Zjednoczonego Królestwa i musi ono pomóc UE.
rozwiń zwiń