"UE jest politycznym karłem"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 18:51
Konrad Szymański (PiS): W ważnych sprawach państwa członkowskie działają same, a Unia jest dodatkiem, który organizuje catering.
Audio

Unia Europejska od wielu lat stara się wypracować jednolitą, dobrze funkcjonującą politykę zagraniczną. Ostatnie wydarzenia w Afryce Północnej pokazały jednak, że kraje Wspólnoty są w tej kwestii wyraźnie podzielone.

- Jeżeli przyjrzymy się działaniom militarnym w Libii, to trudno dostrzec udział Unii jaki całości w tym zakresie. Paradoks polega między innymi na tym, że wczorajszego dnia rano na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych przyjęliśmy trzydziestostronicowy raport o Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony UE, a następnie parę godzin później usłyszeliśmy, że jej nie ma – mówi eurodeputowany Krzysztof Lisek z PO.

Gość audycji podkreśla, że działania dużych państw członkowskich, głównie Francji i Wielkiej Brytanii przeczą temu, co zostało zapisane w traktacie i na co kraje się pierwotnie umawiały.

- Obiecywano nam, że Traktat Lizboński da nam wspólną politykę zagraniczną. Okazuje się, że UE nie jest zdolna do prowadzenia działań w tym zakresie – dodaje Konrad Szymański z PiS.

Europoseł uważa, że wszystkie działania Wspólnoty ograniczają się do wysyłania bandaży i ryżu w rejony dotknięte katastrofami humanitarnymi. - Politycznie Unia Europejska jest karłem. Przypomnę  o tym wszystkim, którzy przy okazji kolejnych zmian traktatowych będą obiecywali, że Unia będzie odgrywać istotna rolę w zakresie bezpieczeństwa. Nie będzie, bo jest podzielona konfliktami interesów. Jeżeli Europa może odegrać w ogóle jakąś rolę to przez konkretne państwa, które są zaangażowane w danym regionie – przekonuje polityk.

Krzysztof Lisek uważa, że wypracowanie wspólnej polityki zagranicznej zajmie trochę czasu, ale pierwsze kroki w tym kierunku zostały już poczynione. Przyznaje jednak, że we Wspólnocie widać teraz pewien kryzys, który ujawniło głosowanie dotyczące Libii w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

(dmc)
 

Czytaj także

"Świat zachodni jest nieprzygotowany"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 18:07
Krzysztof Lisek (europoseł PO): Zostaliśmy zaskoczeni sytuacją w Libii. Jesteśmy słabi analitycznie, wywiadowczo, nie mamy informacji i rozeznania w sytuacji w krajach bezpośrednio sąsiadujących z UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadzwyczajny szczyt w Paryżu. "Ataki jeszcze dziś"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2011 14:28
W Paryżu rozpoczął się szczyt państw UE, Ligi Arabskiej, Organizacji Jedności Afrykańskiej, oraz Kanady i USA w sprawie Libii. Wg nieoficjalnych informacji decydenci dadzą rozkaz do ataku jeszcze dziś po południu.
rozwiń zwiń