Zadania przed polską prezydencją

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 12:58
Viviane Reding (wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej): Chcę podczas polskiego przewodnictwa wprowadzić nowe reguły, które pozwolą na efektywne działanie i szybsze wycofywanie z rynku niebezpiecznych substancji i tym samym ochronę naszych dzieci.
Audio

Jesienią Viviane Reding będzie chciała przedstawić strategię dotyczącą narkotyków, także problemu dopalaczy. - Jako Komisja Europejska mamy możliwość proponowania zakazu nowych substancji i na tym chcę się skupić - mówiła. Przyznała, że dziś zajmuje to zbyt dużo czasu.

Wiceprzewodnicząca powiedziała również, że KE zamierza zbudować europejski system sprawiedliwości, gdzie będą obowiązywać jednolite standardy. - Ja postanowiłam zająć się prawami ofiar. Osoba podejrzana, zanim zostanie skazana, ma zagwarantowane prawa, które obowiązują we wszystkich krajach, a tymczasem prawa ofiar przemocy nie są respektowane jednakowo we wspólnocie. Dlatego musimy tę sytuację zmienić - przekonywała. Viviane Reding  powiedziała, że ma nie tylko nadzieję, ale i pewność, że Polska przyspieszy pracę nad propozycja dotyczącą ofiar przemocy.

Viviane Reding, która jest również patronem Euranetu, twierdzi, że ta europejska sieć radiowa spełnia swoją rolę.  - Tę platformę tworzy 15 rozgłośni w 13 krajach, oferuje ona obywatelom program w ich ojczystym języku narodowym połączony z ich kulturą. W Polsce, co mówię z dumą, są aż trzy takie miejsca: to Polskie Radio z siedzibą w Warszawie, także w Szczecinie, ale jest też Radio Uniwersyteckie we Wrocławiu - mówiła. Podkreśliła też, że zależy jej na tym, żeby wokół spraw europejskiej skupiać młodych ludzi, by zrozumieć ich życzenia, marzenia, by później móc je realizować w konkretnych działaniach w Unii Europejskiej.

Z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej rozmawiała w Brukseli Beata Płomecka.

W audycji także rozmowy z:

- Pawłem Cymcykiem, ekonomistą, o celach gospodarczych polskiej prezydencji;

- Łukaszem Pałką z Money.pl, o tym, ile wydamy na jedzenie i picie w Europie.

(pg)

Czytaj także

"W UE należy zaszczepić dobre wzorce współpracy"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 12:14
Donald Tusk spotkał się z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barosso. Rozmawiali o priorytetach naszej prezydencji. Premier ocenił, że to spotkanie potwierdziło wspólne interesy Polski i Unii.
rozwiń zwiń