Polska może wpaść w stagnację

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 15:45
- Ekonomiści przewidują dla gospodarki światowej znaczne spowolnienie ze względu na konieczność oszczędzania i to dotknie wszystkich - powiedziała w Trójce prof. Elżbieta Mączyńska.
Audio
Inwestujący w fundusze muszą czekać na podwyżki stóp procentowych, albo godzić się na bardziej ryzykowną grę.
Inwestujący w fundusze muszą czekać na podwyżki stóp procentowych, albo godzić się na bardziej ryzykowną grę.Foto: sxc.hu

- Kryzys finansowy zagraża nie tylko Unii, ale światu - podkreśliła prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Jak podkreśliła gospodarka jest na tyle zglobalizowana, że problemy w jednej części świata bardzo szybko przechodzą na inne.

Marek Wołos z Domu Maklerskiego Tms Brokers dodaje, że obecnie gospodarka jedynie spowalnia, ale po doświadczeniach sprzed kilku lat inwestorzy nie chcą dać się zaskoczyć i reagują gwałtownie.

Komentując sytuację Polski na tle innych gospodarek prof. Mączyńska powiedziała, że jak dotąd nasz kraj miał wiele szczęścia, ale także dotknie nas globalne gospodarcze spowolnienie. - Natomiast sytuację wyjściową mamy relatywnie dobrą; nasz dług publiczny nie jest tak wysoki, jak innych krajów, a poza tym - jako kraj niedoinwestowany - Polska może się wewnętrznie nakręcać bardziej niż inne kraje - wyjaśniła.

Marek Wołos jako negatywne skutki zmieniającej się sytuacji finansowej na świecie wskazuje: spadek zaufania do przedsiębiorstw, zmniejszenie eksportu oraz większe trudności w uzyskaniu kredytów. - Na pewno nasz wzrost gospodarczy nie będzie taki, jak oczekiwany. Polska może wpaść nie w kryzys, a stagnację - wyjaśnił.

 

Czy Francja, podobnie jak Stany Zjednoczone, utraci status ratingowy AAA? Posłuchaj całej audycji "Bardzo ważny problem europejski".

W dalszej części audycji:

- goście Wiktora Legowicza zastanawialis ię nad przyszłością strefy euro;

- przeglądu prasy ekonomicznej dokonał nasz korespondent w Londynie Grzegorz Drymer

(asz)

Zobacz także

Czytaj także

Potrafimy walczyć z kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2010 14:14
Perspektywy dla polskiej gospodarki są dobre. W przyszłym roku nadal będziemy się szybko rozwijać, ale stracimy pozycję lidera w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowi ekonomiści ostrzegają przed kolejnym kryzysem finansowym

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 20:54
- Znajdujemy się tylko o jeden wstrząs od pełnego kryzysu - powiedział prezes Banku Światowego Robert Zoellick.
rozwiń zwiń