Chorwacja daje przykład krajom Bałkanów

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 08:32
Konrad Niklewicz (rzecznik polskiej Prezydencji w Radzie UE): Wejście Chorwacji do UE pokazuje, że dla krajów Bałkanów ten proces jest możliwy i że można go przeprowadzić w ciągu zaledwie jednej dekady.
Audio
Flaga Chorwacji
Flaga ChorwacjiFoto: sxc.hu

 - Wejście Chorwacji do Unii Europejskiej jest czytelnym sygnałem dla wszystkich państw regionu Bałkanów, że przestrzeganie standardów demokratycznych, reformy kraju mają swój rezultat i tym rezultatem  właśnie jest członkostwo w UE - mówi Konrad Niklewicz, rzecznik polskiej prezydencji w Radzie  UE.  Gość Trójki przypomina,  że jeszcze nie tak dawno Chorwacja była jedną z kilku ofiar straszliwej wojny. - Niedługo ten sam kraj będzie świętował swoje członkostwo w UE. Nie muszę chyba mówić, jak ogromna jest symbolika tych dwóch zdarzeń – mówi rzecznik.

 Dyr. Bartłomiej Nowak, dyrektor wykonawczy w Centrum Stosunków Międzynarodowych uważa, że tak naprawdę całe Bałkany muszą przyłączyć się do Unii Europejskiej i jest to podstawowe wyzwanie, które stoi przed państwami tego regionu.  – Chorwacji udało się wyzwolić z tego "syndromu bałkańskiego" głównie dzięki turystyce – zaznacza gość Trójki.

Marek Skawiński, specjalista Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi podkreśla, że Chorwacja  jest państwem katolickim, które stosunkowo mocno oparło się sekularyzacji. – Na pewno obecność Chorwacji jest wzmocnieniem tej opcji w UE, która uważa, że chrześcijańskie korzenie Europy to nie tylko piękna przeszłość, ale jest to coś na czym wspólna Europa powinna być budowana – mówi ekspert. Zdaniem Skawińskiego w Chorwatach możemy mieć sojusznika w zmaganiach o to, Europejski Obszar Gospodarczy był obszarem prawdziwie wolnego rynku.

(pg)

 

Czytaj także

Chorwacja na progu Unii

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 11:10
1 lipca 2013 roku Chorwaci wejdą do Unii Europejskiej. Negocjacje członkowskie zakończyły się w czerwcu tego roku.
rozwiń zwiń