Grozi nam powtórka kryzysu z 2008 roku

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 10:05
- W Europie trwa podwójny kryzys finansowy: z jednej strony mamy problem wypłacalności państw, z drugiej kryzys bankowy - powiedział w Trójce Krzysztof Kolany, główny analityk portalu Bankier.pl.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: sxc.hu/public domain

- Jeżeli doszłoby do bankructwa dużych greckich banków miałoby to konsekwencje w sferze realnej podobnych do tego, jakie mieliśmy 3 lata temu - potwierdził prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

Jego zdaniem obecnie najważniejsze jest, by "pożar grecki" nie rozprzestrzenił się na inne kraje. - Nie wolno jednak dawać Grecji zbyt dużo i łatwo pieniędzy, by nie tworzyć złego przykładu, potrzebne jest raczej dyscyplinowanie - podkreślił w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim.

Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion. Doradcy Finansowi uważa, że bankructwo Grecji jest nieuniknione. - Oznacza to po prostu zredukowanie długu państwa o przynajmniej 50 proc., więc nie będzie to kłopot dla kraju, ale europejskich banków. Grecja powinna nawet życzyć sobie bankructwa, bo to oznacza wychodzenie z problemów w dłuższym okresie i przy mniejszych protestach społeczeństwa - wyjaśnił.

Eksperci są zgodni, iż niezbędne są trzy kroki: redukcja długów Grecji, czyli kontrolowane, rozłożone w czasie bankructwo tego kraju, dokapitalizowanie banków oraz podjęcie działań obniżających zadłużenie kolejnych państw, począwszy od Hiszpanii i Włoch .

Jakie, w obliczu kłopotów w strefie euro, są perspektywy dla Polski? - Na razie mówimy o spowolnieniu wzrostu gospodarczego. Niestety przy wzroście gospodarczym na poziomie 3 proc. nie możemy liczyć na zmniejszenie bezrobocia ani znaczne zmniejszenie deficytu - dodał Piotr Kuczyński.

Prof. Gomułka dodał, że w ostatnich 10 latach nastąpił w Polsce regres w zakresie kosztów prowadzenia przedsiębiorstw iprzyjaznych systemów podatkowych. - Tymczasem od zmniejszenia szkodliwości w obszarze biurokracji wiele zależy, także jeśli chodzi o wzrost gospodarczy i zatrudnienie - podsumował.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem słuchaczy. W audycji wypowiadali się także: Łukasz Pałka, analityk portalu finansowego money.pl i Janusz Kobeszko z Instytut Sobieskiego, a Marcin Pośpiech przedstawił przegląd prasy europejskiej.

Czytaj także

Jak naprawić strefę euro?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 12:53
Nikogo nie trzeba przekonywać, że strefa euro znalazła się dziś w kryzysie. Pomysły na jego rozwiązanie wyrastają jak grzyby po deszczu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla Grecji to pieniądze wyrzucone w błoto

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 16:18
Premier Węgier Viktor Orban ostro skrytykował utworzenie Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tysiące ludzi protestuje w Paryżu. Stanęły koleje

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 20:00
Co najmniej kilkanaście tysięcy osób manifestowało we wtorek po południu w Paryżu przeciw rządowemu planowi oszczędności budżetowych.
rozwiń zwiń