Reformujmy kapitalizm!

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 14:19
- Od blisko 100 lat pojawiają się teksty, które przewidują śmierć kapitalizmu, ale wszystkie okazywały się przedwczesne. Tym razem jest inaczej - powiedziała w Trójce prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Audio
  • "Bardzo Ważny Problem Europejski", 26 stycznia 2012
.
.Foto: Glow Images/East News

- Doświadczamy przełomu cywilizacyjnego. Cywilizacja przemysłowa jest wypychana przez nową - cywilizację informacyjną - wyjaśniła w rozmowie z Wiktorem Legowiczem.

Zdaniem prof. Mączyńskiej dochodzi do rozbieżności między metodami i narzędziami jakie stosujemy - wciąż właściwymi dla cywilizacji przemysłowej - do zupełnie nowej sytuacji. - Te narzędzia zawodzą. Protesty i kłótnie świadczą tylko o tym, że rządy sobie nie radzą - podkreśliła.

Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego jest zdania, że kapitalizm, oparty na doktrynie, że wolny rynek sam rozwiąże wszystkie problemy, przeżył się. - Kierunki reform mogą być różne, w Polsce rozpoczęło się już wprowadzanie zmian pozwalających na otwarty dostęp do nauki, to jest kierunek rozwoju - dodała.

Jak jej zdaniem Polska powinna wykorzystać swój potencjał? Dowiesz się słuchając całego "Bardzo Ważnego Problemu Europejskiego, 26 stycznia 2012".

 

W dalszej części audycji:

- przegląd europejskiej prasy ekonomicznej - Marcin Pośpiech

- podsumowanie wydarzeń unijnych - Beata Płomecka

Czytaj także

Apelujemy o umiar i obiektywizm

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 15:28
- Nie do przyjęcia są, naszym zdaniem, opinie, według których przesunięcie środków z OFE do ZUS oznacza "demontaż" systemu – powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapitalizm w opałach

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 10:30
Czy świat stanął na skraju przepaści i czy czeka nas rewolucja - zastanawiają się Andrzej Jonas, Michał Komar i Andrzej Olechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa nie podąży w stronę socjalizmu

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 18:10
Prof. Lena Kolarska-Bobińska (PO): Komisja Europejska jest zainteresowana ograniczaniem deficytu budżetowego, a więc reformami wręcz przeciwnymi niż socjalnymi, mimo protestów Oburzonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

David Cameron o potędzę "kapitalizmu ludowego"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 17:40
Brytyjski premier przedstawił w czwartek swoją wizję sprawiedliwego i powszechnego kapitalizmu, w którym każdy mógłby założyć własną firmę, albo zostać udziałowcem w firmie swego pracodawcy.
rozwiń zwiń