Jak rodziła się zjednoczona Europa

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 14:50
- Ojcowie założyciele nie zakładali jakiegoś momentu końcowego, do którego ma dojść integracja - mówił w "Europejskim Klubie Trojki”"dr Piotr Wawrzyk z Katedry Europeistyki UW.
Audio
Jak rodziła się zjednoczona Europa
Foto: sxc.hu

W trzeciej audycji z cyklu "Europejski Klub Trójki" rozmawialiśmy o tym, skąd właściwie wzięła się Unia Europejska i jakie były jej początki oraz jakie cele przyświecały ojcom założycielom, za których uważa się: Konrada Adenauera, Roberta Schumana i Jeana Monneta.- Biznes też legł u podstaw integracji europejskiej. Chodziło o to, by podnieść jakość życia obywateli krajów członkowskich - podkreślił dr Piotr Wawrzyk.
Pod jakimi sztandarami powstały pierwsze ponadnarodowe organizacje, integrujące początkowo jedynie część kontynentu? Które obszary integracji uważano początkowo za najistotniejsze? Co sprawiło, że Europejska Wspólnota Węgla i Stali, obejmująca początkowo zaledwie sześć państw i stanowiąca tak naprawdę instytucję zapobiegawczą (przeciwko ewentualności wojny gospodarczej między jej członkami) przeobraziła się po kilkudziesięciu latach w związek 27 państw, który o mało nie został wyposażony w instytucję prezydenta Europy?
Jak zwykle w "Europejskim Klubie Trójki" odezwali się także nasi korespondenci zagraniczni: Wojciech Szymański z Berlina mówił o pamięci o pierwszych krokach europejskiej integracji, a Marek Brzeziński przygotował korespondencję z Paryża.
Czy ojcowie założyciele Unii Europejskiej to wizjonerzy polityczni oraz czy w dzisiejszych czasach za zjednoczoną Europę ktoś by chciał ginąć, dowiesz się słuchając całej audycji "Europejski Klub Trójki – 12 kwietnia”, którą przygotował Jerzy Sosnowski.

Czytaj także

Europie brakuje wizjonerów (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 09:24
Piotr Wawrzyk (politolog): Unijni politycy nie mają pomysłu, w którą stronę poprowadzić Unię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokąd zmierza Europa?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2012 09:30
- Chrześcijaństwo staje przed dwoma zagrożeniami: zewnętrznym, które próbuje zepchnąć je do zakrystii, i wewnętrznym, by "wyczyścić" chrześcijaństwo, by było ono duchowe, intelektualne, ezoteryczne - mówił w Trójce dominikanin o. Paweł Krupa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czeka nas powrót do Europy wielowalutowej?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 18:05
Dawniej walutowa Europa była rajem dla numizmatyków, bankowcom przysparzała problemów, bo wszystko na wszystko trzeba było przeliczać. W pewnym momencie znaleziono na to sposób - unię walutową.
rozwiń zwiń