X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Karta Praw Podstawowych jest tarczą dla obywateli

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 15:40
- W Polsce narosło wiele nieporozumień dotyczących Karty Praw Podstawowych. Wielu osobom się wydaje, że Karta ma być kolejną umową międzynarodową, lekiem na całe zło - mówił w "Europejskim Klubie Trójki” dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Audio
Karta Praw Podstawowych
Karta Praw PodstawowychFoto: Fot.: Wikimmedia Commons/domena publiczna

Dokument w Polsce wywołał burzliwą dyskusję. Karta Praw Podstawowych uchwalona w 2000 roku i powtórnie przyjęta z poprawkami w roku 2007, miała skatalogować normy, leżące u podstaw przyszłego prawa Unii Europejskiej. Jej stosowanie zostało ograniczone za pomocą tzw. protokołu brytyjskiego, sformułowanego na żądanie Wielkiej Brytanii, a podpisanego także przez rządy Polski i Czech, które tym samym ograniczyły stosowanie Karty w stosunku do własnych obywateli.
- Aby zrozumieć istotę Karty, musimy się zastanowić nad tym jak kształtuje się relacja pomiędzy państwem członkowskim UE a samą Unią Europejską. Wraz z członkowstwem w Unii państwa w pewnym sensie przekazały na jej rzecz wykonywanie pewnych kompetencji. Jest cały szereg uprawnień, w których Unia ma prawo stanowienia przepisów, wydawania decyzji i ich egzekwowania - mówił w Trójce dr Adam Bodnar.

Gość Jerzego Sosnowskiego wyjaśnił, że Karta jest narzędziem do stosowania we wspólnej przestrzeni Unii i na tym poziomie, czyli wszędzie, gdzie działa UE, jest ograniczeniem dla władzy, zaś tam, gdzie swoje kompetencje mają państwa członkowskie - ograniczeniem są konstytucje poszczególnych państw. - Karta Praw Podstawowych jest tarczą dla obywateli broniącą przed nadużyciami ze strony władz - podkreślił prawnik.
W audycji także:
Korespondencja Beaty Płomeckiej z Brukseli o tym, czy Karta Praw Podstawowych jest konieczna. A także relacje: Adriany Bąkowskiej z Lizbony oraz Grzegorza Drymera z Londynu.
Jakie treści niesie Karta Praw Podstawowych, a jakich w niej nie ma (wbrew powstałym tymczasem legendom)? Jakie znaczenie prawne i symboliczne ma protokół brytyjski, dowiesz się słuchając całej audycji "Europejski Klub Trójki - 19 czerwca 2012".

(ed)

Czytaj także

Komisje europarlamentu: ACTA nie do przyjęcia

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 17:58
Aż trzy komisje europarlamentu: przemysłu, prawna i wolności obywatelskich przyjęły w czwartek negatywne opinie o ACTA
rozwiń zwiń