ACTA odrzucone. Sukces czy porażka?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
ACTA odrzucone. Sukces czy porażka?
Konrad SzymańskiFoto: konradszymanski.pl

- Kształt ochrony własności intelektualnej powinien być przemyślany i przedyskutowany powtórnie - mówił w Trójce Konrad Szymański, europoseł PiS.

Posłuchaj

"Puls Europy", 4 lipca 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Umowa, z powodu której ludzie w wielu miejscach w Europie wyszli na ulicę, przepadła. Europosłowie miażdżącą różnicą głosów odrzucili porozumienie ACTA. Tylko 39 deputowanych było za kontrowersyjnymi przepisami, 478 sprzeciwiło się jej. Walczący z ACTA komentują, że to zwycięstwo demokracji, ale umowę bada jeszcze Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Jeśli uzna, że przygotowane porozumienie w sprawie zwalczania obrotu towarami podrabianymi jest zgodne z unijnym prawem - ACTA powróci.

Konrad Szymański z PiS i Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów uważa, że głównym problem ACTA było to, że przy okazji traktatu o podrabianiu dóbr materialnych dołączono bardzo duży rozdział dotyczący środowiska cyfrowego. - To wzbudziło pierwszą falę nieufności. Wprowadzenie tam na poziomie prawno-międzynarodowym niejasno określonej odpowiedzialności karnej, wprowadzenie możliwości kumulowania, gromadzenia danych indywidualnych użytkowników internetu przez firmy prywatne spowodowało już lawinową reakcję pełną nieufności - zaznaczył europoseł.

Niejasna w przypadku ACTA była także sprawa ochrony dóbr kultury. Ten problem zauważył także Paweł Zalewski z PO i Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańskich Demokratów). - Jeżeli chodzi o dobra kultury, to my w nich wyrastamy, to jest nasze środowisko. Dzięki dobrom kultury może budować swoją tożsamość, a dzięki temu możemy budować poczucie wspólnoty. Jesteśmy za ochroną własności intelektualnie, ale nie taką, która uniemożliwia dostęp do kultury. Tutaj istnieje możliwość polegająca na tym, że są nowe modele biznesowe, które można realizować w internecie. Są przecież strony internetowe, które są dostępne dla obywateli za darmo, a funkcjonują dzięki reklamie. Wiadomo, że tego typu modele finansowe są możliwe, możemy je stworzyć i zapewnić im ochronę - podkreślił eurodeputowanyj.

Europosłowie w "Pulsie Europy" zdradzili także swoje pomysły na to, w jaki sposób zabezpieczyć własność intelektualną. Jeśli chcesz dowiedzieć się szczegółów - posłuchaj całej audycji.

aj

Polecane