Friedman: z euro jest jak z socjalizmem

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 14:21
Świat finansów jest podobny do alkoholizmu. Na początku mamy nadmiar środków płynnych, następnie euforia, a potem depresja - mawiał Milton Friedman laureat nagrody Nobla.
Audio
Friedman: z euro jest jak z socjalizmem
Foto: sxc.hu

Milton Friedman, którego setną rocznicę urodzin obchodziliśmy parę dni temu, przewidział kryzys strefy euro w dniu wybicia pierwszej monety.

- To waluta tylko na dobrą pogodę. Z euro jest jak z socjalizmem to piękna idea, która nie sprawdza się w praktyce – powiedział noblista.

- To można powiedzieć o każdej walucie - dodaje Elżbieta Mączyńska z SGH. - Jeśli źle funkcjonuje gospodarka, to źle funkcjonuje pieniądz.

Obecnie banki centralne są między młotem a kowadłem. Z jednej strony muszą stać na straży jakości pieniądza, a z drugiej ratować państwa zagrożone bankructwem. Ostatnio najwięcej mówi się o skupowaniu obligacji zagrożonych państw. To w praktyce nic innego jak dodrukowywanie pieniądza. Taka strategia niesie ze sobą zagrożenia. Globalna gospodarka może obawiać się w dłuższym terminie przyspieszenia wzrostu cen. W krótszym zaś grozi nam hazard moralny, czyli poczucie totalnej bezkarności w świecie finansów.

- Zatem każda decyzja w tym przypadku będzie zła – zapowiada Elżbieta Mączyńska.

W audycji "Bardzo Ważny Problem Europejski" również:

- o tym, że jeżeli rząd zacznie zarządzać Saharą, to za 5 lat na pustyni zabraknie piachu, czyli co Milton Friedman myślał o politykach i o polskiej gospodarce;

- przegląd prasy europejskiej Pawła Sołtysa;

- korespondencja Beaty Płomeckiej z Brukseli;

- korespondencja Wojciecha Szymańskiego z Berlina.

ab

Czytaj także

Banki centralne przygotowują się na upadek euro

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 15:28
Niektóre europejskie banki centralne przygotowują plany ratunkowe na wypadek rozpadu eurolandu lub wyjścia ich krajów ze strefy euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy coraz bardziej obawiają się kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 13:28
Jak pokazują sondaże, większość naszych zachodnich sąsiadów uważa, że już niebawem sytuacja gospodarcza ich kraju pogorszy się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecja robi wszystko by zostać w strefie euro

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 13:53
Grecki rząd zgadza się na kolejne oszczędności, Komisja Europejska przyjmuje je z zadowoleniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Draghi: EBC gotów na dalsze działania antykryzysowe

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 15:38
ECB jest w zasadzie gotowy podjąć dalsze działania, mające na celu wsparcie dotkniętych kryzysem krajów strefy euro - oświadczył szef EBC Mario Draghi.
rozwiń zwiń