Unia bankowa lekiem na problemy euro sfery?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 16:00
- Europejskie banki są bardzo wpływowe. Oddanie nadzoru nad nimi ma wzmocnić kontrolę i sprawić, żeby problemy poszczególnych instytucji nie przekładały się na problemy całego systemu - mówi Ignacy Morawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości.
Audio
  • "Bardzo ważny problem europejski" - 13 września 2012
Unia bankowa lekiem na problemy euro sfery?
Foto: Glow Images/East News

Dotychczas w Unii Europejskiej funkcjonowały zintegrowany system bankowy, nadzór zapewniający bezpieczeństwo tego systemu i nadzory krajowe, te rzeczy nie mogą razem funkcjonować i z czegoś trzeba było zrezygnować. Jak przypomina gość "Bardzo ważnego problemu europejskiego" unijne banki są transnarodowe, w ich zyskach jest dużo większy udział przychodów uzyskiwanych za granicą niż w przypadku banków amerykańskich czy japońskich.

O pogłębiającym się kryzysie hiszpańskiej gospodarki mówił Stefan Bekir Assanowicz, prezes Rady Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej. W Hiszpanii bezrobocie osiągnęło 25 procent, wśród ludzi młodych przekroczyło zaś 53 procent, tegoroczne PKB wynosi -1,8, nic dziwnego że coraz bardziej prawdopodobne staje się wystąpienie tego kraju o pomoc unijną, zbliżoną do tej jaką otrzymały już Grecja czy Portugalia. Jak zwraca uwagę Stefan Bekir Assanowicz Hiszpania i Cypr już czekają na pomoc  Europejskiego Funduszu Stabilizacyjnego.

W "Bardzo ważnym problemie europejskim" także:

- Przegląd najważniejszych tematów europejskich z prasy światowej

- Najważniejsze wydarzenia w UE podsumowuje brukselska korespondenta Polskiego Radia, Beata Płomecka

gs

Czytaj także

Będzie europomoc dla Hiszpanii i dla Cypru?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 07:04
Grecja, Hiszpania i Cypr - sytuacja w tych krajach głównym tematem spotkania ministrów finansów strefy euro w Brukseli. Madryt i Nikozja poprosiły o międzynarodowe wsparcie, natomiast Ateny czekają na kolejną transzę pożyczki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barroso: potrzebne są Stany Zjednoczone Europy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 10:44
Unia musi zmierzać w kierunku federacji państw narodowych - mówił szef Komisji Europejskiej. Konieczna będzie do tego zmiana traktatu. Jose Barroso przedstawił raport o stanie Unii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lewandowski o unii bankowej: to odjeżdżający pociąg

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 12:49
Jeszcze nie wszystko stracone - kraje spoza strefy euro mogą dostać więcej praw po wejściu do wspólnego nadzoru bankowego – uważa komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski.
rozwiń zwiń