X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wybory na Białorusi to maskarada"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 07:51
- Trudno nazwać to, co się działo na Białorusi wczoraj i przez ostatnie kilka dni wyborami - mówił Michał Szczerba (Platforma Obywatelska), obserwator Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE wyborów na Białorusi.
Audio
Wybory na Białorusi to maskarada
Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Pięć białoruskich ugrupowań opozycyjnych wydało wspólne oświadczenie, w którym ogłaszają, że ze względu na obserwowane nieprawidłowości nie uznają wyborów do niższej Izby parlamentu, czyli Izby Reprezentantów za demokratyczne. Zdaniem opozycjonistów wybory nie były przejrzyste i równe. W niedzielę Białorusini wybierali 110 deputowanych Izby Reprezentantów. Startowało 293 kandydatów, w tym 46 przedstawicieli opozycji. Kandydatów opozycji pierwotnie było więcej, ale dwie największe partie opozycyjne wycofały swoich przedstawicieli.

- To kolejna maskarada pod nazwą „wybory”, którą reżim Łukaszenki zorganizował dla swoich obywateli, a później zostali wybrani ci ludzie, którzy mieli zostać wybrani - bez jakiegokolwiek wpływu na to, ile osób oddało głos lub też jakie były preferencje wyborców. To pokazuje, że od 18 lat autorytarny reżim Łukaszenki trzyma się dobrze. Ale to nie oznacza, że europejska szansa Białorusi została stracona - podkreślił Michał Szczerba.

Obserwator Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE wyborów na Białorusi zwrócił uwagę, że Polska wydaje corocznie 300 tysięcy wiz dla obywateli białoruskich, dzięki czemu poznają oni Europę. - To najlepsza szansa, by przekazywać informacje o tym, że może być wolny kraj, dostatek, pokój i władza, która nie jest skorumpowana, a która szanuje wartości demokratyczne - mówił gość Kuby Strzyczkowskiego w "Magazynie Europejskim".

Ernest Zozuń, korespondent Polskiego Radia, relacjonował z Mińska przebieg i atmosferę wyborów oraz sytuację opozycji na Białorusi. Mówił także o sile nabywczej zarobków Białorusinów. Dr Damian Wnukowski (miesięcznik "Stosunki Międzynarodowe”) zauważył, że Polska jako odrębny kraj ma mniejsze możliwości oddziaływania, podobnie jak w stosunkach z Rosją, dlatego powinniśmy koordynować taką politykę przez Unię Europejską. - Kluczem tutaj nawet nie jest sama Białoruś, tylko Rosja. Jak zostaną ułożone relacje pomiędzy Rosją a UE i gdzie w tym znajdzie się Białoruś - wyjaśnił.

Zapraszamy do wysłuchania całego "Magazynu Europejskiego" z udziałem słuchaczy i gości: Kamila Kłysińskiego, eksperta z Ośrodka Studiów Wschodnich, Jana Andrzeja Dąbrowskiego - prezesa Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu i Marcina Pośpiecha, który przygotował przegląd prasy europejskiej.

Czytaj także

Białoruś: główny dzień "wyborów" do parlamentu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 08:20
Ponad 6 tysięcy lokali wyborczych będzie czynnych w godz. 8-20 (godz. 7-19 czasu polskiego). Opozycja uważa, że głosowania nie można nazwać "wyborami". Wcześniej miało miejsce głosowanie przedterminowe, podczas którego zgłaszano wiele nadużyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już przed wyborami można ułożyć listę deputatów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 10:20
Jeden z dziennikarzy ułożył już spis osób, które dostaną się do Izby Reprezentantów w najbliższych wyborach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory na Białorusi to "makijaż na twarzy dyktatury"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 11:20
- Wybory organizowane w warunkach dyktatury i przez dyktatora są makijażem nakładanym na mało ciekawą twarz tej dyktatury. Tak jest i tak będzie z tymi wyborami - komentował minister w Kancelarii Prezydenta Tomasz Nałęcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka z synkiem Kolą oddali głos

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 12:20
Aleksander Łukaszenka głosował w Mińsku. Jego ośmioletni syn przyszedł do lokalu wyborczego z bukietem kwiatów. Wraz ojcem wszedł do kabiny, potem wrzucił do urny kartę wyborczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: dostałem dwie prośby o ułaskawienie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 13:20
Służba prasowa Aleksandra Łukaszenki doprecyzowała, że chodzi o dwóch więźniów politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polacy niech uczą się u nas przeprowadzać wybory"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 15:20
Aleksander Łukaszenka skrytykował polskich obserwatorów OBWE i oświadczył, że wybory na Białorusi są „demokratyczne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruska opozycja: nie uznajemy wyborów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 16:00
Pięć czołowych białoruskich ugrupowań opozycyjnych zapowiedziało, że nie uznaje wyborów parlamentarnych za równe, przejrzyste i demokratyczne „niezależnie od wyników głosowania jakie zostaną ogłoszone”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Parlament to kwiatek do kożucha Łukaszenki"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2012 17:00
Parlament białoruski pełni rolę maszynki do głosowania. Podczas ostatnich czterech lat zgłosił cztery projekty ustaw i przegłosował jedną - mówi Kamil Kłysiński, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń