Budżet UE do 2020: mówimy „sprawdzam” politykom PO

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 18:20
- Przyjdzie moment na powiedzenie „sprawdzam” politykom PO – mówi o unijnym budżecie wiceszef komisji ds. UE Tomasz Kamiński (SLD). – Będziemy apelować o solidarność – wyjaśnił naszą politykę Michał Szczerba (PO).
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sylwia Mróz/PR

Posłowie byli goścmi „Pulsu Europy” w Trójce, gdzie debatowali na temat szans Polski na otrzymanie 300 mld euro na politykę spójności w ramach unijnego budżetu na lata 2014-2020.

Zdaniem obu polityków jest oczywistym, że to ta właśnie kwestia jest obecnie najważniejszym priorytetem dla polskiej polityki zagranicznej. - Nie kończmy definitywnie z naszym patrzeniem na wschód, ale priorytety to budżet UE na 2014-2020 – mówił polityk lewicy.

Jego zdaniem obecnie „informacje pozwalają patrzeć w przyszłość z lekkim optymizmem”, choć podkreślał też opozycyjne głosy, m.in. apele o przeznaczenie większych pieniędzy na nowoczesne technologie. - Przyjdzie moment na powiedzenie „sprawdzam” politykom PO, premierowi, panu Buzkowi, panu Lewandowskiemu, panu Sikorskiemu.Będziemy patrzeć, to obiecywali przed wyborami, że to właśnie PO jest gwarantem, że te 300 mld Polska otrzyma, się sprawdziło – mówił Tomasz Kamiński.

Michał Szczerba, który jest członkiem komisji spraw zagranicznych, zapowiedział że polska dyplomacja będzie „przede wszystkim apelowała o solidarność”. - Będziemy pokazywać, że wysokość budżetu, którym będziemy dysponować w Polsce, będzie miała też pozytywny wpływ na naszych sąsiadów – podkreślił. Przypomniał, że za rządów Platformy skutecznie rozdysponowano 224 mld z unijnych funduszy. Polityk SLD odpowiedział mu, że to nie PO negocjowała te pieniądze i wypomniał, że jeśli chodzi o inwestycje w infrastrukturę kolejową, to wykorzystano jedynie 2% środków.

Rozmawiał Damian Kwiek.

Czytaj także

Na tym pomyśle możemy stracić miliardy euro

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 08:31
Osobny budżet dla strefy euro, forsowany przez Niemcy i popierany przez Francję, niebezpieczny dla Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie" dla cięć w unijnym budżecie

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 11:45
Takie jest stanowisko komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, popierające Polskę i te kraje, które chcą utrzymania hojnego wsparcia z polityki spójności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Merkel: unijny budżet już w listopadzie

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 15:56
Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest za jak najszybszym zakończeniem negocjacji w sprawie nowego unijnego budżetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamy nowych sojuszników w walce o pieniądze z UE

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 11:57
4 kraje dołączyły do grupy obrońców hojnego budżetu, która liczy 15 państw i w której jest Polska.
rozwiń zwiń