X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hej, migrancie! Jesteś nam potrzebny

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 22:34
To jedno z najbardziej zmitologizowanych zjawisk społecznych, a kwestia postrzegania migrantów i ich miejsca w społeczeństwach stanowi wielkie wyzwanie dla wszystkich stron - mówią uczestnicy rozmowy Trójki.
Audio
Hej, migrancie Jesteś nam potrzebny
Foto: Fot.: Glow Images

- Migracja to jedno z najważniejszych zjawisk społeczno-ekonomicznych współczesnego świata, to nieodłączna część naszego życia - podkreślił dr Paweł Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami UW. 

W ujęciu statystycznym odsetek osób migrujących nie zmienia się od lat 60., choć  ... rośnie ich liczba, podobnie jak liczba mieszkańców Ziemi. - Biorąc pod uwagę zróżnicowanie ekonomiczne na świecie nie jest to duża liczba, a wynosi 200 milionów osób. Nie uwzględnia ona jednak migracji krótkoterminowych ani nielegalnych - wyjaśnił w rozmowie z Dariuszem Bugalskim.

W "Europejskim Klubie Trójki" już poruszaliśmy ten temat, mówiąc o kulturowej tożsamości Europy i narastającej fali antyimigracyjnych postaw oraz obaw podsycanych przez wielu europejskich polityków, reprezentujących bynajmniej nie tylko polityczny margines. A gdyby podejść do sprawy z punktu widzenia rynku pracy?

- Gdybyśmy dziś "wyjęli" imigrantów z rynków pracy Holandii, Wielkiej Brytanii czy Niemiec, te rynki przestałyby istnieć - potwierdza dr Kaczmarczyk.

Anna Rostocka, Dyrektor Biura Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji w Warszawie (IOM) podkreśla jednak, że do kraju przeznaczenia przyjeżdża nie tylko "praca", ale przede wszystkim ludzie. - Dlatego musimy być przygotowani do szerszego pojmowania migracji, do adaptacji w innych aspektach życia.

Przecież dzieciom trzeba zapewnić dostęp do edukacji, rodzinom opiekę zdrowotną, a przede wszystkim - możliwość integracji w środowisku. - Integracja jest największym wyzwaniem, bo jest procesem dwustronnym. Tylko stworzenie migrantom możliwości zaadaptowania się do nowego społeczeństwa oraz gotowość społeczeństwa przyjmującego, da możliwość zgodnego funkcjonowania i sprawi, że migranci zostaną na dłużej - podsumowała Rostocka.

 

Po co nam części wspólne? Ilu imigrantów potrzebuje Polska? Jakie są różnice w podejściu do imigracji w społeczeństwach Unii Europejskiej a Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Australii? Jakie znaczenie dla oceny migracji ma struktura demograficzna? Dowiesz się słuchając całej rozmowy w "Europejskim Klubie Trójki".

W dniach 4-5 grudnia w Warszawie odbywa się konferencji "Prawa migrantów w praktyce", która stanowi część projektu realizowanego przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Państwową Inspekcją Pracy, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich

Czytaj także

Zatonął statek z imigrantami z Tunezji. 35 osób uznano za zaginione

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2011 05:00
Imigranci próbowali przepłynąć Morze Śródziemne by przedostać się do Włoch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca za granicą pokoleniowym doświadczeniem Polaków

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 09:45
Badania CBOSu pokazują, że co 9 dorosły Polak w ciągu ostatnich 10 lat pracował poza Polską. Zjawisku mobilnych pracowników przyjrzeliśmy się w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny bliżej współpracują z Afryką niż z Europą (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 06:30
Chińczycy są zainteresowani pozyskiwaniem z Afryki surowców niezbędnych dla gospodarki – mówiła Justyna Szczudlik-Tatar (PISM)
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imigranci z Afganistanu schwytani na granicy

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2012 10:46
Podlascy pogranicznicy zatrzymali 15 Afgańczyków, którzy nielegalnie dostali się do Polski. Wśród zatrzymanych są kobiety i dzieci.
rozwiń zwiń