Facebook i Twitter mogą zrobić wszystko z naszymi danymi

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 13:31
W Perudżi zakończył się Międzynarodowy Festiwal Dziennikarstwa. Specjaliści debatowali m.in. o zagrożeniach jakie niesie ze sobą brak kontroli nad danymi gromadzonymi przez państwa i korporacje.
Audio
  • Bardzo Ważny Problem Europejski o bezpieczeństwie danych w Internecie
Facebook i Twitter mogą zrobić wszystko z naszymi danymi
Foto: Glow Images/East News

Dane cyfrowe to rosnąca i jeszcze nie oszacowana gałąź gospodarki. – Dane to nowa ropa naftowa. Stały się one surowcem strategicznym, elementem wielkiej polityki i planowania strategicznego – mówi Adrea Caselli socjolog Internetu i wykładowca Politechniki w Paryżu.  

Dane tak jak usługi i przemysł stały się istotną częścią gospodarki wszystko wskazuje na to, że zaczynają być  także istotnym czynnikiem jej wzrostu. Eksperci ostrzegają jednak, że nasze dane gromadzą korporacje transnarodowe. To ogromne zagrożenie, z którym powinni zmierzyć się nie tylko naukowcy, ale także społeczeństwo obywatelskie. - Sposób przechowywania i udostępniania danych stał się punktem zapalnym w stosunkach między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Kto zarządza danymi użytkowników w istocie rządzi światem. Nie wiemy co robią z informacjami o nas administratorzy Facebooka i Twittera – ostrzega jedna z uczestniczek festiwalu.

Patronem medialnym festiwalu była sieć Euranet Plus.

W audycji "Bardzo Ważny Problem Europejski" również przegląd prasy europejskiej przygotowany przez Pawła Sołtysa oraz korespondencja Beaty Płomeckiej z Brukseli.

Czytaj także

Czy oglądanie filmu w internecie jest legalne?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 22:21
- Złamanie praw autorskich następuje wtedy, kiedy rozpowszechniamy utwór, który nie jest nasza własnością – tłumaczy dyrektor generalnym Stowarzyszenia Autorów ZAiKS - Krzysztof Lewandowski. Co to dokładnie znaczy dla przeciętnego użytkownika sieci?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczna sieć dla smartfonów na Androidzie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 19:40
Firma Palo Alto Networks, zajmująca się bezpieczeństwem sieci, wprowadziła na rynek nową aplikację GlobalProtect na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet rzeczy a bezpieczeństwo sieci korporacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 00:00
Kilka dni temu portal NetworkWorld.com opublikował listę 25 najdziwniejszych rzeczy łączących się z Internetem. Znalazła się na niej m.in. psia obroża oraz dziecięca pieluszka wysyłająca rodzicom wiadomości sms.
rozwiń zwiń