Kultura w dobie kryzysu: jak ją ratować?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 16:55
Czy kultura jest gałęzią gospodarki? A może to zabawa dla ludzi, którzy mają dużo czasu i jedynie obciążają gospodarkę? W jaki sposób kryzys odbił się na kondycji kultury europejskiej?
Audio
  • Kultura priorytetem w budżecie? (Europejski Klub Trójki)
Widok na Luwr od strony zachodniej
Widok na Luwr od strony zachodniejFoto: Wikipedia/Benh LIEU SONG

Wspólnota Europejska to nie tylko swoboda podróżowania, czy zharmonizowane akty prawne. Jak każda wspólnota polityczna ma ona u podstaw kulturę, w tym przypadku europejskie kultury narodowe. Są to kultury swoiste i odrębne, ale również mające ze sobą coś wspólnego.

– Przez ostatnich kilkanaście lat staraliśmy się przekonać klasę polityczną, że kultura jest częścią gospodarki i byliśmy o krok od dokonania tego. Kiedy przyszedł kryzys 2008 roku okazało się, że jest dokładnie odwrotnie i że ekonomia jest częścią kultury. Fundament paradygmatu, z którym obcujemy od 60-70 lat w Europie runął w gruzach. Znam bardzo poważnych bankierów, którzy uważają, że to jest tyleż kryzys aksjologii i aksjologicznej słabości kultury, co kryzys samej ekonomii – mówi Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Już od ponad dwudziestu lat obserwujemy z bliska kapitalizm (w Polsce, a także podczas naszych wyjazdów za granicę) i zdążyliśmy się przekonać, że system ten stwarza dość trudne warunki dla rozwoju i upowszechniania kultury.

Skrajnie liberalne koncepcje, że wszystko reguluje niewidzialna ręka rynku, prowadzą wyraźnie do zwycięstwa tandety nad tym, co chciałoby się nazwać sztuką. Z drugiej strony powiada się, że przecież w krajach o dłuższej, nieprzerwanej tradycji demokracji i kapitalizmu udaje się z dorobku kulturalnego kraju uczynić podstawę jego wizerunku. I nieraz eksportu.

Jak to się tam dzieje? Jak wygląda dofinansowanie i funkcjonowanie kultury artystycznej w krajach Unii Europejskiej? Jakie miejsce ma tam kultura w hierarchii celów państwa? O tym rozmawialiśmy z Beatą Stasińską, wydawczynią oraz Pawłem Potoroczynem, dyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza. Były też, jak zawsze w EKT, korespondencje z zagranicy.

Na "Europejski Klub Trójki" co środę zapraszają Sylwia Héjj i Jerzy Sosnowski.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus finanse KULTURA

Czytaj także

Brakuje pieniędzy na polskie produkcje filmowe

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 06:59
W ub.r. powstało w Polsce ok. 50 filmów, a w 2013 może ich być tylko ok. 30. Bo produkowanie filmów staje się coraz droższe, a pieniędzy jest coraz mniej - wyjaśnia "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

(Nie)ład przestrzenny, czyli europejski chaos

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 09:12
Unia Europejska stara się dbać o ład przestrzenny, jednak ciągle brakuje spójnej polityki architektonicznej. - Nie ma pewnej ciągłości - mówiły urbanistki, które gościły w "Europejskim Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawa człowieka - kontrowersyjne, chociaż podstawowe

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 13:44
W "Europejskim Klubie Trójki" rozmawialiśmy o tym jak wygląda kwestia przestrzegania praw człowieka w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń