Kryzys chrześcijaństwa. "Europa pisze na siebie wyrok"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 23:35
- My sami przestaliśmy wierzyć w potencjał chrześcijańskiego dziedzictwa, bo i nie żywimy przekonania w wiele rzeczy. Przestaliśmy mieć misję wobec świata - uważa socjolog, dr Maria Rogaczewska.
Audio
  • Jakie czynniki doprowadziły do kryzysu chrześcijaństwa w Europie? (Studio Światowych Dni Młodzieży/Trójka)
Pielgrzymi z Republiki Centralnej Afryki, którzy doświadczyli prześladowań w swoim kraju między innymi ze względu na swoją religię, przed nabożeństwem w Krakowie, gdzie opowiadali o sytuacji w ich ojczyźnie
Pielgrzymi z Republiki Centralnej Afryki, którzy doświadczyli prześladowań w swoim kraju między innymi ze względu na swoją religię, przed nabożeństwem w Krakowie, gdzie opowiadali o sytuacji w ich ojczyźnieFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Zdaniem ojca Macieja Zięby, dominikanina, Europa pisze na siebie wyrok, bo nie jest ona chrześcijaństwu do niczego potrzebna. W dawnych kościołach na terenie całego kontynentu powstają bary, restauracje, hotele czy nocne kluby z bitwami w kisielu i podobnymi konkurencjami.

- Dzieje się tak, bo Europa się starzeje wraz ze swoją religią, to znaczy musimy pamiętać, że chrześcijaństwo na naszym kontynencie przez wiele wieków służyło czemuś innemu niż Ewangelii, sprzyjało narodom, społeczeństwom i władzy, a to się przeżyło. Dziś nie widzimy znikania chrześcijaństwa, a jesteśmy świadkami obumierania jednej z jego tradycyjnych form, którą uznaliśmy za kanoniczną - mówi z kolei ksiądz Jacek Prusak.

Światowe Dni Młodzieży - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Co wyczerpało się w zachodnioeuropejskiej wizji chrześcijaństwa? Jakie czynniki doprowadziły do kryzysu Kościoła? Co sprawia, że ludzie odchodzą od wiary? Jak można przeciwdziałać kryzysowi chrześcijaństwa? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Studio Światowych Dni Młodzieży

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Relacja: Marcin Gutowski

Gość: Jacek Prusak (ksiądz katolicki, jezuita, psycholog, redaktor "Tygodnika Powszechnego")

Data emisji: 25.07.2016

Godzina emisji: 21.09

sm/fbi

Czytaj także

Polska religijnym wzorem dla Europy. Czego możemy nauczyć innych?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 17:09
- Być może na tle wyjątkowego kryzysu Kościoła w Europie jesteśmy najlepsi, ale to nie znaczy, że jest dobrze. W naszym kraju jest wciąż dużo niedostatków i problemów - mówi Bogusław Łoziński, publicysta "Gościa Niedzielnego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków gotowy na Światowe Dni Młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 12:50
- Widać coraz więcej pielgrzymów, chodzą alejkami. To będzie piękny czas, mnie już ciarki przechodzą po plecach - mówi mieszkanka Krakowa.
rozwiń zwiń