X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Barbara Otwinowska o doświadczeniu systemu totalitarnego

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 16:01
- My byłyśmy panny od wszystkiego. Robiłyśmy to wszystko, co trzeba było zrobić. Tak jak mówiła Inka, czyli Danuta Siedzikówna - opowiada prof. Barbara Otwinowska, żołnierka AK i więźniarka stalinowska.
Audio
  • O doświadczeniu totalitaryzmu (Białe plamy/Trójka)
Barbara Otwinowska
Barbara OtwinowskaFoto: W. Dorosz/ PR

Prof. Otwinowska była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim, później została wywieziona na roboty do Niemiec. - Uważałyśmy, że wszystkie nasze wojenne obowiązki są włączone w naszą przysięgę i jesteśmy oddane temu, co się robi - mówiła bohaterka audycji.

Po powrocie studiowała na UW. Dziś jest byłą więźniarką stalinowską, naukowcem w Polskiej Akademii Nauk, poetką i kustoszem pamięci więźniarek z okresu 1945 – 1956. Z prof. Otwinowską rozmawialiśmy o wpływie systemów totalitarnych na kształtowanie osobowości i na życie człowieka z traumą.

Do udziału w programie zaprosiliśmy też jej syna - Jana, z którym poruszyliśmy kwestię wpływu doświadczeń matki na wychowanie dziecka. 

(fot. W. Dorosz/ PR) (fot. W. Dorosz/ PR)

Do programu zaprosiliśmy też profesorów: ks. Jana Sochonia i Krzysztofa Szwagrzyka, którzy omówili dorobek pani profesor w sferze kultury i życia społecznego: ks. prof. Sochoń - poezję Barbary Otwinowskiej, a prof. Szwagrzyk - kultywowanie pamięci o niezłomnych kobietach w czasach Polski Ludowej.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Barbara Otwinowska, Jan Otwinowski, ks. prof. Jan Sochoń, prof. Krzysztof Szwagrzyk
Data emisji:
7.09.2016
Godzina emisji: 15.08

mp/fbi

Czytaj także

"To była niesamowita dziewczyna". Wspomnienie "Inki"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 18:24
- To była niesamowita dziewczyna. Ja byłem w 100 proc. pewny, że ona mnie nie wyda. Powiedziała: "niech mnie kroją, ale nikogo nie sypnę" - wspomina Danutę Siedzikówkę jej przyjaciel Józef Rusak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterska walka o Redutę Wawelską

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 19:50
Kamienica przy ul. Mianowskiego 15 w nocy z 1 na 2 sierpnia 1944 r. zamieniła się w twierdzę. Zabarykadowano okna i drzwi.
rozwiń zwiń