Wspominamy ks. Zygmunta Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 16:07
W październiku minęła kolejna (122.) rocznica urodzin ks. Zygmunta Kaczyńskiego - duchownego, polityka, redaktora i publicysty. Jedynego duchownego pełniącego funkcje ministerialne w rządach RP na uchodźstwie.
Audio
  • Wspominamy ks. Zygmunta Kaczyńskiego (Białe plamy/Trójka)
Karta identyfikacyjna ks. pułkownika Z.Kaczyńskiego
Karta identyfikacyjna ks. pułkownika Z.Kaczyńskiego Foto: archiwum IPN

W swej trzydziestoletniej działalności publicznej zajmował się ważnymi zagadnieniami dotyczącymi życia publicznego w kraju i na obczyźnie. Współpracował z wybitnymi postaciami sceny politycznej m.in.: Ignacym Janem Paderewskim, Władysławem Sikorskim, Stanisławem Mikołajczykiem, Wojciechem Korfantym, Karolem Popielem, Władysławem Raczkiewiczem oraz z ks. prymasem Aleksandrem Kakowskim, ks. prymasem Augustem Hlondem, ks. prymasem Stefanem Wyszyńskim, ks. biskupem Zygmuntem Choromańskim, ks. biskupem Michałem Klepaczem.

- Lata formacji kapłańskiej i intetelektualnej były fundamentem, na którym budował on swoją późniejszą postawę społeczną i poglądy -  opowiada prof. Jarosław Rabiński z KUL. 


Karta identyfikacyjna ks. pułkownika Z. Kaczyńskiego Karta identyfikacyjna ks. pułkownika Z. Kaczyńskiego (Archiwum IPN)

W powojennej Polsce został aresztowany za swoją działalność określaną przez płk. J. Brystygiera (dyrektora Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego) "transmisją antydemokratycznego i antyrządowego oddziaływania na szeregi  społeczeństwa polskiego". W tzw. "procesie kiblowym" w 1951 roku został skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie na 10 lat więzienia. W  niewyjaśnionych  okolicznościach zakończył żywot w więzieniu przy ul. Rakowieckiej 13 maja 1953 roku.

List dziękujący za udział duchownych z kościoła Wszystkich Świętych na Grzybowie ( szczególnie ks. Marcelego Godlewskiego) w pomocy Żydom podczas II wojny światowej List dziękujący za udział duchownych z kościoła Wszystkich Świętych na Grzybowie ( szczególnie ks. Marcelego Godlewskiego) w pomocy Żydom podczas II wojny światowej (archiwum IPN)

List Kurii (jeden z wielu) do "bezpieczeństwa" w sprawie uwiezienia  ks. Z. Kaczyńskiego List Kurii (jeden z wielu) do "bezpieczeństwa" w sprawie uwięzienia ks. Z. Kaczyńskiego (archiwum IPN)

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Jarosław Rabiński (KUL)
Data emisji: 2.11.2016
Godzina emisji: 15.05

mp/fbi

Czytaj także

Kim tak naprawdę był Stefan Kisielewski?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 17:29
Teodor Klon, Tomasz Staliński, Julia Hołyńska, ale najczęściej Kisiel. Pod takimi pseudonimami występował Stefan Kisielewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohdan Pilarski. "Perła humanistyki i kultury"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 13:35
- On wykraczał daleko poza stronę techniczną muzyki. Patrzył na muzykę jako na fenomen kulturowy i zjawisko społeczne - mówi o Bohdanie Pilarskim rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu Marek Dyżewski.
rozwiń zwiń