X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspominamy ks. Zygmunta Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 16:07
W październiku minęła kolejna (122.) rocznica urodzin ks. Zygmunta Kaczyńskiego - duchownego, polityka, redaktora i publicysty. Jedynego duchownego pełniącego funkcje ministerialne w rządach RP na uchodźstwie.
Audio
  • Wspominamy ks. Zygmunta Kaczyńskiego (Białe plamy/Trójka)
Karta identyfikacyjna ks. pułkownika Z.Kaczyńskiego
Karta identyfikacyjna ks. pułkownika Z.Kaczyńskiego Foto: archiwum IPN

W swej trzydziestoletniej działalności publicznej zajmował się ważnymi zagadnieniami dotyczącymi życia publicznego w kraju i na obczyźnie. Współpracował z wybitnymi postaciami sceny politycznej m.in.: Ignacym Janem Paderewskim, Władysławem Sikorskim, Stanisławem Mikołajczykiem, Wojciechem Korfantym, Karolem Popielem, Władysławem Raczkiewiczem oraz z ks. prymasem Aleksandrem Kakowskim, ks. prymasem Augustem Hlondem, ks. prymasem Stefanem Wyszyńskim, ks. biskupem Zygmuntem Choromańskim, ks. biskupem Michałem Klepaczem.

- Lata formacji kapłańskiej i intetelektualnej były fundamentem, na którym budował on swoją późniejszą postawę społeczną i poglądy -  opowiada prof. Jarosław Rabiński z KUL. 


Karta identyfikacyjna ks. pułkownika Z. Kaczyńskiego Karta identyfikacyjna ks. pułkownika Z. Kaczyńskiego (Archiwum IPN)

W powojennej Polsce został aresztowany za swoją działalność określaną przez płk. J. Brystygiera (dyrektora Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego) "transmisją antydemokratycznego i antyrządowego oddziaływania na szeregi  społeczeństwa polskiego". W tzw. "procesie kiblowym" w 1951 roku został skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie na 10 lat więzienia. W  niewyjaśnionych  okolicznościach zakończył żywot w więzieniu przy ul. Rakowieckiej 13 maja 1953 roku.

List dziękujący za udział duchownych z kościoła Wszystkich Świętych na Grzybowie ( szczególnie ks. Marcelego Godlewskiego) w pomocy Żydom podczas II wojny światowej List dziękujący za udział duchownych z kościoła Wszystkich Świętych na Grzybowie ( szczególnie ks. Marcelego Godlewskiego) w pomocy Żydom podczas II wojny światowej (archiwum IPN)

List Kurii (jeden z wielu) do "bezpieczeństwa" w sprawie uwiezienia  ks. Z. Kaczyńskiego List Kurii (jeden z wielu) do "bezpieczeństwa" w sprawie uwięzienia ks. Z. Kaczyńskiego (archiwum IPN)

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Jarosław Rabiński (KUL)
Data emisji: 2.11.2016
Godzina emisji: 15.05

mp/fbi

Czytaj także

Kim tak naprawdę był Stefan Kisielewski?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 17:29
Teodor Klon, Tomasz Staliński, Julia Hołyńska, ale najczęściej Kisiel. Pod takimi pseudonimami występował Stefan Kisielewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohdan Pilarski. "Perła humanistyki i kultury"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 13:35
- On wykraczał daleko poza stronę techniczną muzyki. Patrzył na muzykę jako na fenomen kulturowy i zjawisko społeczne - mówi o Bohdanie Pilarskim rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu Marek Dyżewski.
rozwiń zwiń