Jan Pietrzak o kabaretach z okresu PRL

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 17:00
Jedną z cech wyróżniających Polskę na tle innych krajów demokracji ludowej w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, obok silnej opozycji wewnętrznej i niezwykle rozwiniętego niezależnego obiegu wydawniczego, była duża przestrzeń wolności w sferze kultury.
Audio
  • Jan Pietrzak o kabaretach z okresu PRL (Białe plamy/Trójka)
Jan Pietrzak
Jan PietrzakFoto: PAP/Marcin Obara

Przejawem tej wolności był żywiołowy rozwój kabaretu w PRL. Piwnica pod Baranami, Kabaret Starszych Panów, Dudek, Tey, STS, Bim-Bom, Elita, Hybrydy, Pod Egidą – w wysmakowanej formie komentowały przaśną rzeczywistość.

W "Białych plamach" spotykamy się z jednym z najbardziej wyrazistych przedstawicieli polskiej sceny kabaretowej tamtych czasów - Janem Pietrzakiem oraz z Anną Piekarską, historyczką. Oboje opowiadają o tym, jak kabaret działał w okresie PRL. - Gromadziłem ciekawych ludzi, mających coś do powiedzenia. Na tyle Pan Bóg obdarzył mnie intuicją, że trafiałem na dobrych ludzi - mówi Jan Pietrzak w rozmowie z Mirosławem Biełaszko.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: Jan Pietrzak (artysta), Anna Piekarska (historyczka)
Data emisji: 9.11.2016
Godzina emisji: 15.05

fbi/gs

Czytaj także

Chóry akademickie w PRL - blask i prestiż uczelni

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 21:20
- Chóry akademickie potrafiły osiągać naprawdę wysoki poziom, czasami lepszy niż chóry zawodowe - przyznaje dyrygent Andrzej Borzym, wspominając działalność chórów studenckich z lat 70.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal NNW, czyli spotkanie pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 16:06
To wydanie "Białych plam" było poświęcone 8. edycji Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który odbył się w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Bielecki o Wydawnictwie CDN

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 16:50
- Od początku stanu wojennego byliśmy przygotowani na to, że nas zaatakują - wspomina pierwszy okres działalności Wydawnictwa CDN Czesław Bielecki, jego założyciel i szef.
rozwiń zwiń