Wspominamy wybitnego historyka Wacława Felczaka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspominamy wybitnego historyka Wacława Felczaka
Tablica pamiątkowa prof. Wacława Felczaka w Collegium Witkowskiego UJ przy ul. Gołębiej w KrakowieFoto: Cedro - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16956019

- Miałem to szczęście, że szereg historii, które znalazły odbicie w dokumentach, mogłem usłyszeć także bezpośrednio z ust bohatera - mówi dr Wojciech Frazik, autor książki o Wacławie Felczaku.

Posłuchaj

Wspominamy wybitnego historyka Wacława Felczaka (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wacław Felczak (1916-93) był wybitnym historykiem, znawcą dziejów Europy Środkowej, autorem m.in. "Historii Węgier" i "Historii Jugosławii". Studiował w Poznaniu i Budapeszcie. W czasie II wojny światowej był współorganizatorem cywilnej łączności między okupowanym krajem a władzami na uchodźstwie, pracownikiem łącznościowej Placówki "W" w Budapeszcie, szefem jej kurierów, sam także był kurierem.

Latem 1945 roku został ostatnim emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego do Londynu, do 1948 roku odbywał misje kurierskie między zniewoloną Polską a władzami RP na uchodźstwie. W latach 1940-48 kilkadziesiąt razy przekraczał nielegalnie granice. Został aresztowany i skazany na dożywocie, ostatecznie w więzieniach komunistycznych spędził osiem lat.

Po zwolnieniu podjął pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim, był wybitnym wykładowcą i wielkim wychowawcą młodzieży. Pozostawał pod nadzorem Służby Bezpieczeństwa. W drugiej połowie lat 70. i w latach 80. inspirował opozycję węgierską, między innymi pod jego wpływem powstał Fidesy Victora Orbána. Przez Węgrów był tytułowany Apo - Ojczulek.

W audycji wspominamy postać Wacława Felczaka. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Gość: dr Wojciech Frazik (autor książki o Wacławie Felczaku oraz były uczeń profesora)
Data emisji: 7.12.2016
Godzina emisji: 15.05

fbi/mk

Polecane