X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Największa ofiara stanu wojennego - ludzka solidarność

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 18:26
- Wprowadzenie stanu wojennego to było zabicie solidarności. I nie tylko tej przez duże "s", ale - co gorsze - tej przez małe. Było to stłamszenie codziennej ludzkiej życzliwości i nie wiem, czy ją jeszcze kiedyś odbudujemy - mówi historyk, dr Grzegorz Majchrzak.
Audio
  • Jak stan wojenny odmienił nasze społeczeństwo? (Białe plamy/ Trójka)
Zastępca prezesa IPN Krzysztof Szwagrzyk, doradca prezydenta Irena Zofia Romaszewska oraz odznaczona, żona ministra obrony Antoniego Macierewicza Hanna Natora-Macierewicz podczas uroczystości wręczenia kobietom represjonowanym, internowanym i więzionym w czasie stanu wojennego Krzyży Wolności i Solidarności
Zastępca prezesa IPN Krzysztof Szwagrzyk, doradca prezydenta Irena Zofia Romaszewska oraz odznaczona, żona ministra obrony Antoniego Macierewicza Hanna Natora-Macierewicz podczas uroczystości wręczenia kobietom represjonowanym, internowanym i więzionym w czasie stanu wojennego Krzyży Wolności i SolidarnościFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

35 lat temu, po okresie zwanym karnawałem Solidarności, wprowadzono w Polsce stan wojenny. Większość polityków, jak opowiada gość Trójki Grzegorz Majchrzak, przyjęło tę wiadomość z ulgą, bo istniała wówczas groźba wejścia wojsk radzieckich do Polski.

- Zdarzały się też głosy ostrego potępienia, np. przez włoskich eurokomunistów, którzy porównali to zdarzenie do działań Augusta Pinocheta. Wprowadzenie stanu wojennego spowodowało przede wszystkim reakcję społeczeństw, wielką akcję pomocy, protesty i manifestacje, działalność Solidarności na emigracji - opowiada historyk, Grzegorz Majchrzak.


Światło Wolności zapalone 13 grudnia na pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku, w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, fot. PAP/Adam Warżawa Światło Wolności zapalone 13 grudnia na pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku, w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, fot. PAP/Adam Warżawa

Stan wojenny to nie tylko aresztowania, ograniczenia dla przeciętnych obywateli i internowania, ale również czas ogromnych represji. Dziesiątki tysięcy osób straciły wówczas pracę. Dużą ofiarę ponosili zarówno zatrzymani, jak i ich rodziny, i bliscy. Jak wspominają te czasy świadkowie wydarzeń? O tym więcej w dźwięku audycji, w które udział wzięli: Andrzej Górski - drukarz "Nowej", wielokrotnie aresztowany oraz internowani w stanie wojennym; Wojciech Borowik - działacz NZS, NZZS "S", Nowa; Jacek Szymanderski - NZZS "S", członek zarządu Regionu Mazowsze; Wiktor Mikusiński - działacz Związków Zawodowych Funkcjonariuszy MO

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału: Arkadiusz Ekiert
Goście: dr Grzegorz Majchrzak (historyk), Wiktor Mikusiński (działacz Solidarności internowany w czasie stanu wojennego)
Data emisji: 14.12.2016
Godzina emisji: 15.07

sm/ei

 

Czytaj także

Jarosław Kaczyński o dzisiejszej manifestacji: to są opary absurdu, coś między chorobą a burleską

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 18:49
Prezes PiS przekonywał w "Salonie politycznym Trójki", że przeciwnikom rządu, którzy na dziś - w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - zapowiedzieli protest, zależy na wytworzeniu wrażenia, że "w Polsce dzieją się jakieś straszne rzeczy, chociaż nic takiego się nie dzieje".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 16:30
13 grudnia 1981 roku z przemówienia Wojciecha Jaruzelskiego nadanego m.in. w Polskim Radiu dowiadywaliśmy się, że to koniec marzeń o wolnym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cisi bohaterowie stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 21:30
W czasie stanu wojennego i trudnych lat 80. wiele osób działało w opozycji i nie są to ludzie, których nazwiska są powszechnie znane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohater ze Śląska, dzięki któremu nie powtórzyła się tragedia Wujka

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 02:03
- Przez długie lata wydawało mi się, że o stanie wojennym na Śląsku wiem wszystko. Kiedy Janek Smyk powiedział mi, że istnieje taka postać jak Jerzy Szewełło, to osłupiałam - opowiada reportażystka, Anna Sekudewicz.
rozwiń zwiń