X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dyplomaci na celowniku kontrwywiadu. Szpiedzy czy przyjaciele?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 01:19
- Jeśli chodzi o państwa zachodnie, to w czasie PRL-u nie wysyłano do Polski ludzi przypadkowych. Starano się tak wybierać dyplomatów, by jednocześnie się zabezpieczyć - mówi historyk, dr hab. Patryk Pleskot.
Audio
  • Jak kontrwywiad PRL obserwował dyplomatów? (Białe plamy/ Trójka)
- Choć to tylko film, to nie ma w nim sceny, która nie mogłaby się wydarzyć w rzeczywistości - uważa Patryk Vega, reżyser filmu Służby specjalne
- Choć to tylko film, to nie ma w nim sceny, która nie mogłaby się wydarzyć w rzeczywistości - uważa Patryk Vega, reżyser filmu "Służby specjalne"Foto: materiały prasowe

Placówki dyplomatyczne, jak wyjaśnia gość Trójki, to państwo w państwie, bo obowiązuje je zasada eksteryterytorialności, czyli jest to cząstka polskiej państwowości w ramach innego kraju, posiadającego swoje prawo, itp. - Mamy tutaj do czynienia z zupełnie inną osobowością prawną i państwową, co łączy się też z immunitetami, które dyplomaci mają i są ich istotnym przywilejem - opowiada historyk.

W Polsce Ludowej kontrwywiad MSW stale obserwował ambasady państw zachodnich. Jak wspomina Robin Barnett, ambasador Wielkiej Brytanii, który pracę rozpoczął w 1982 roku, obowiązywały wówczas w Polsce godziny milicyjne, a rozmowy były kontrolowane. - Od początku wiedziałem, że jestem inwigilowany. Zrozumiałem to, jak chciałem zadzwonić do mojej mamy, by powiedzieć jej, że wszystko ze mną dobrze, a po wielu godzinach prób udało mi się porozmawiać z nią o trzeciej nad ranem. Była to pierwsza demonstracja sił - opowiada.

W programie wykorzystaliśmy wypowiedzi ambasadorów: USA - Stephena Mulla i Wielkiej Brytanii - Robina Barnetta - obaj zaczynali kariery dyplomatyczne w latach 80. w Polsce. Nagranie pochodzi z archiwum Biura Edukacji Narodowej IPN.

Kto chciał współpracować ze służbami specjalnymi? O tym mówimy w audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału: Arkadiusz Ekiert
Gość: dr hab. Patryk Pleskot (historyk, politolog, autor dwutomowego wydawnictwa pt. "Dyplomata, czyli szpieg? Działalność służb kontrwywiadowczych PRL wobec zachodnich placówek dyplomatycznych w Warszawie (1956-1989)".)
Data emisji: 21.12.2016
Godzina emisji: 15.07

sm/fbi

Czytaj także

Józef Lebenbaum. "Dla niego Polska jest ważna"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 16:34
Przeszedł syberyjskie zesłanie. Po powrocie, mając do wyboru las lub działalność w sferze publicznej ówczesnej Polski, wybrał to drugie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krwawa Luna". Ewolucja stalinowskiego kata

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 16:26
W tym tygodniu będzie miała premierę "Zaćma", najnowszy film Ryszarda Bugajskiego, reżysera m.in. "Przesłuchania" i "Układu zamkniętego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak narodził się niezależny ruch studencki?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 16:15
W powojennej Polsce środowisko akademickie odbudowywały i tworzyły przedwojenne kadry profesorów oraz studenci, którzy przetrwali wojnę.
rozwiń zwiń