Zakręty i ślepe zaułki powojennego kina w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 00:29
- "Zakazane piosenki" czy "Skarb" wymienia się jako najważniejsze powojenne filmy, bo należą do kina wczorajszego. Kiedy przyszło jutro, to zrobiło się strasznie – mówi historyk prof. Jerzy Eisler.
Audio
  • Opowieść o trudnych dziejach powojennego kina w Polsce (Białe Plamy/ Trójka)
W pierwszym polskim barwnym filmie fabularnym pt. Przygoda na Mariensztacie, w reżyserii Leonarda Buczkowskiego wystąpił m.in. Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze
W pierwszym polskim barwnym filmie fabularnym pt. "Przygoda na Mariensztacie", w reżyserii Leonarda Buczkowskiego wystąpił m.in. Zespół Pieśni i Tańca MazowszeFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Powojenne kino współtworzyli w Polsce twórcy znani z aktywności w dwudziestoleciu międzywojennym. Niektórzy z nich wykazywali się ogromnym talentem, zaś inni mniejszym, a nadrabiali koneksjami z ówczesną władzą. - Mamy przykłady twórców, którzy mają tylko partyjną legitymację i nie ma w tym przypadku o czym rozmawiać, bo nie jest to żaden dorobek i nie stanowi chluby polskiej kultury. Ale są również tacy, którzy miewali legitymację bądź nie, ale przede wszystkim posiadali talent - opowiada prof. Jerzy Eisler.

W pierwszych latach po 1945 roku ingerencja cenzury w działalność twórców kina nie była aż tak duża, jak to miało miejsce później. Dominującymi ośrodkami filmowymi były wówczas Kraków i Łódź. Po względnie spokojnych czasach rozpoczął się okres stalinowski trwający do momentu śmierci Bolesława Bieruta w 1956 roku. Kolejne lata przyniosły wejście nowego pokolenia do świata filmu.

- Do śmierci nie rozsupłam tego przykładu - komentuje film "Pasażerka" prof. Jerzy Eisler. W programie wyjaśniamy, dlaczego oraz mówimy o obrazach, które - mimo starań twórców - nie powstały w epoce PRL.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału: Arkadiusz Ekiert
Goście: prof. Jerzy Eisler (historyk), dr Filip Gańczak (dziennikarz, autor książki "Filmowcy w matni bezpieki")
Data emisji: 11.01.2017
Godzina emisji: 15.09

sm/ei

Czytaj także

Karabiny przeciw kibicom. "Mundial. Gra o wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 01:42
"Mundial. Gra o wszystko" to powrót do historii sprzed 32 lat. Mistrzostwa świata w piłce nożnej w Hiszpanii w 1982 roku zbiegły się w czasie ze stanem wojennym w Polsce. O dokumencie, opowiadającym o tych wydarzeniach rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak grają aktorzy, którzy nie żyją?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 14:49
Przed szczególnym wyzwaniem stanęli twórcy "Łotra 1. Gwiezdne Wojny - historie", który od tygodnia bije w kinach rekordy popularności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy działalności cenzury w PRL

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 17:49
- Choć od trzydziestu lat jestem dziennikarzem, podczas pisania książki zrozumiałem, że niewiele wiedziałem o cenzurze - mówi Błażej Torański, autor książki zatytułowanej "Knebel. Cenzura w PRL".
rozwiń zwiń