X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dziedzictwo "Kultury" i zwycięstwo Jerzego Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 00:34
- Oddziaływanie wolnym słowem poprzez "Kulturę", książki, ale i pomoc stypendialną było ogromne. To Jerzy Giedroyc sprawił, że Leszek Kołakowski wyjechał za granicę - mówi dr Małgorzata Ptasińska z Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Spuścizna i znaczenie paryskiej "Kultury" (Białe plamy/ Trójka)
Francja Maisons-Laffitte pod Paryżem w sierpniu 1999 r. Redaktor naczelny miesięcznika Kultura Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy 91, gdzie mieszkał od 1954 r.
Francja Maisons-Laffitte pod Paryżem w sierpniu 1999 r. Redaktor naczelny miesięcznika Kultura Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy 91, gdzie mieszkał od 1954 r.Foto: PAP/CAF

Początkowo kwartalnik, a następnie miesięcznik, związany z francuskim Maisons-Laffitte. Losy paryskiej "Kultury" sięgają 1947 roku, kiedy to jej pierwszy numer, w formie kwartalnika, ukazał się w Rzymie. Od 1948 roku pismo zaczęło być wydawane w Paryżu przez Instytut Literacki. "Kultura" od momentu powstania była związana z Jerzym Giedroyciem, naczelnym miesięcznika, a współpracowali z nią m.in. Andrzej Bobkowski, Józef Czapski, Witold Gombrowicz, Gustaw Herling-Grudziński, Zofia Hertz i Czesław Miłosz.

Początkowo "Kultura" redagowana przez Jerzego Giedroycia i Gustawa Herlinga-Gruzińskiego miała być dodatkiem do innych wydawnictw Instytutu Literackiego. Dopiero z czasem wyodrębniła się jako kulturotwórczy miesięcznik. - Współpracownicy "Kultury" byli rozsiani po całym świecie. Poza Giedroyciem, małżeństwem Hertzów i Czapskim w samym Paryżu było niewiele osób - opowiada prof. Rafał Habielski.

Jerzy-Giedroyc_663.jpg
Jerzy Giedroyc w archiwach Polskiego Radia

W programie mówimy o tym, jak "Kultura" zaczęła się kształtować przed II wojną światową, a także o najważniejszych filarach miesięcznika. Jak - w tym kontekście - można rozumieć zwycięstwo Jerzego Giedroycia? O tym w nagraniu.

W audycji wykorzystaliśmy również nagrania z archiwum Radia Wolna Europa oraz wywiad Jerzego Giedroycia nagrany dla Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału: Arkadiusz Ekiert
Goście: dr Małgorzata Ptasińska (Wydział Dziennikarstwa, Uniwersytet Warszawski), prof. Rafał Habielski (profesor nauk humanistycznych, prasoznawca)
Data emisji: 25.01.2017
Godzina emisji: 15.08

sm

Czytaj także

Wspomnienie po śmierci Zofii Hertz

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 13:28
Zofia Hertz zawsze czynnie brała udział w tworzeniu kwartalnika. Ten ostatni tom otwiera jej nekrolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityka wydawnicza Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 11:50
Sytuacja polskiej literatury po II Wojnie Światowej wyglądała podobnie jak w XIX w., kiedy to najwybitniejsze dzieła polskiego romantyzmu ukazywały się na obczyźnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie i twórczość Zygmunta Mycielskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 16:00
Bohaterem tego wydania audycji "Białe plamy" był Zygmunt Mycielski, kompozytor, krytyk muzyczny, redaktor naczelny "Ruchu Muzycznego".
rozwiń zwiń