X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 16:07
- Jeżeli weźmieny pod uwagę skalę oporu Żołnierzy Wyklętych, czyli ponad 100 tysięcy ludzi walczących w latach 40. i 50. z systemem komunistycznym na terenie Polski, to mamy spełnione wszelkie kryteria, by mówić o powstaniu antykomunistycznym - mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN. 
Audio
  • Przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych (Białe plamy/Trójka)
1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy WyklętychFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Kiedyś - "zapluty karzeł reakcji", dziś "Żołnierz Wyklęty". Oto dwa określenia, za pomocą których można opisać ewolucję narracji na temat polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego. Dla ludzi z tego środowiska wojna nie skończyła się w 1945 roku. Jednego okupanta - nazistowskie Niemcy, zastąpił kolejny - Związek Sowiecki. 

prof. Krzysztof Szwagrzyk Trudno mi mówić, że bohater narodowy jest człowiekiem wyklętym

"Żołnierze Wyklęci" czy "Żołnierze Niezłomni"? Które określenie lepiej oddaje charakter tych ludzi? - Mam w sobie wewnętrzną rozterkę dotyczącą używania terminu "Żołnierze Wyklęci", chociaż mam pełną świadomość tego, że ten termin się już przyjął, funkcjonuje w przestrzeni publicznej i nie można z nim walczyć. A z drugiej strony mówimy o bohaterach narodowych. Trudno mi mówić, że bohater narodowy jest człowiekiem wyklętym - przyznaje prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której słyszymy także rozmowę z prof. Barbarą Otwinowską (żołnierką AK i więźniarką stalinowską) oraz wspomnienia Lidii Rwow-Eberle (byłej sanitariuszki i współpracownicy majora "Łupaszki").

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału: Arkadiusz Ekiert
Goście: prof. Krzysztof Szwagrzyk (wiceprezes IPN, badacz), prof. Barbara Otwinowska (żołnierka AK i więźniarka stalinowska)
Data emisji: 1.03.2017
Godzina emisji: 15.07

fbi/mk

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci przez władzę i historię

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 00:05
- Byli wyklęci już w 1939 roku, kiedy Polska, mimo traktatów o pomocy wojskowej po napaści hitlerowskich Niemiec, została opuszczona przez Francję i Wielką Brytanię - przypomina historyk Mateusz Wyrwich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnanie ppłk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" . "Chwała bohaterom"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 18:50
W niedzielę pożegnanie ppłk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Pułkownik (w dniu śmierci posiadał stopień majora) był jedną z kilkuset ofiar komunistycznej bezpieki. W czasie drugiej wojny światowej dowodził 5. Brygadą Wileńską AK, walczącą z wojskami niemieckimi i litewskimi jednostkami oraz wrogo nastawioną sowiecką partyzantką.
rozwiń zwiń