Głęboka przebudowa Polski i Europy według programu Unii

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 21:19
- Unia była fenomenem na skalę europejską, bo w trudnych czasach okupacji widziała formę zachowania człowieczeństwa i kultury - mówi doktor nauk humanistycznych Dorota Koczwańska-Kalita.
Audio
  • Dzieje Unii, założonej przez Jerzego Brauna (Białe plamy/Trójka)
Tablica upamiętniająca pisarza, poetę i polityka Jerzego Bruna na domu w którym mieszkał, przy ul. Narutowicza w Tarnowie
Tablica upamiętniająca pisarza, poetę i polityka Jerzego Bruna na domu w którym mieszkał, przy ul. Narutowicza w TarnowieFoto: Mateusz Opasiński/Wikimedia Commons/CC

Unia to katolicka organizacja polityczno-wojskowa o charakterze konspiracyjnym, która powstała w czasie II wojny światowej z inicjatywy Jerzego Brauna. Podlegał jej m.in. Teatr Rapsodyczny, w którym występował młody Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

- Jerzy Braun, filozof, poeta, publicysta jeszcze w latach 30. na łamach czasopisma "Zet" lansował projekt głębokiej i szerokiej przebudowy nie tylko Polski, ale i całej Europy. Na tej bazie w ramach nowej Polski stworzył zarys programu politycznego, który później stał się trzonem Unii - opowiada historyk Marek Hańdarek.

Organizacja postrzegała siebie jako ruch ideowy, który ma na celu dokonać przemiany duchowej w państwie polskim. O jej strukturze, liderach, osobach związanych z Unią i jej znaczeniu usłyszeć można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału dodatkowego: Arkadiusz Ekiert
Goście: Marek Hańderek (badacz Unii i Stronnictwa Pracy, historyk), dr Dorota Koczwańska-Kalita (doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła )
Data emisji: 29.03.2017
Godzina emisji: 15.06

sm/ei

 

Czytaj także

Masoneria w Polsce. Historia i teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 22:00
Skąd bierze się różnica między pejoratywnym postrzeganiem "masonerii" a traktowanym neutralnie "wolnomularstwem"? Jaka jest struktura polskiej masonerii? Od kiedy istnieje i działa ona w naszym kraju?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorastanie, choroba i trudne wybory Jacka Kaczmarskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 19:35
- Jacek Kaczmarski cały czas modelował swoje życie i chciał żyć według własnego planu. Wszystko postawił na jedną kartę, a widać nie chciał perspektywy utraty głosu - mówi jego przyjaciel, Jarosław Lindenber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragedia rodziny Ulmów z Markowej

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 16:08
Wstrząsająca historia niemieckiego mordu na Polakach. W audycji opowiadamy o nazistowskiej zbrodni poprzez pryzmat prac nad filmem "Chleba naszego powszedniego" o tragedii rodziny Ulmów w Markowej.
rozwiń zwiń