X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Głęboka przebudowa Polski i Europy według programu Unii

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 21:19
- Unia była fenomenem na skalę europejską, bo w trudnych czasach okupacji widziała formę zachowania człowieczeństwa i kultury - mówi doktor nauk humanistycznych Dorota Koczwańska-Kalita.
Audio
  • Dzieje Unii, założonej przez Jerzego Brauna (Białe plamy/Trójka)
Tablica upamiętniająca pisarza, poetę i polityka Jerzego Bruna na domu w którym mieszkał, przy ul. Narutowicza w Tarnowie
Tablica upamiętniająca pisarza, poetę i polityka Jerzego Bruna na domu w którym mieszkał, przy ul. Narutowicza w TarnowieFoto: Mateusz Opasiński/Wikimedia Commons/CC

Unia to katolicka organizacja polityczno-wojskowa o charakterze konspiracyjnym, która powstała w czasie II wojny światowej z inicjatywy Jerzego Brauna. Podlegał jej m.in. Teatr Rapsodyczny, w którym występował młody Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

- Jerzy Braun, filozof, poeta, publicysta jeszcze w latach 30. na łamach czasopisma "Zet" lansował projekt głębokiej i szerokiej przebudowy nie tylko Polski, ale i całej Europy. Na tej bazie w ramach nowej Polski stworzył zarys programu politycznego, który później stał się trzonem Unii - opowiada historyk Marek Hańdarek.

Organizacja postrzegała siebie jako ruch ideowy, który ma na celu dokonać przemiany duchowej w państwie polskim. O jej strukturze, liderach, osobach związanych z Unią i jej znaczeniu usłyszeć można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału dodatkowego: Arkadiusz Ekiert
Goście: Marek Hańderek (badacz Unii i Stronnictwa Pracy, historyk), dr Dorota Koczwańska-Kalita (doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła )
Data emisji: 29.03.2017
Godzina emisji: 15.06

sm/ei

 

Czytaj także

Masoneria w Polsce. Historia i teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 22:00
Skąd bierze się różnica między pejoratywnym postrzeganiem "masonerii" a traktowanym neutralnie "wolnomularstwem"? Jaka jest struktura polskiej masonerii? Od kiedy istnieje i działa ona w naszym kraju?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorastanie, choroba i trudne wybory Jacka Kaczmarskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 19:35
- Jacek Kaczmarski cały czas modelował swoje życie i chciał żyć według własnego planu. Wszystko postawił na jedną kartę, a widać nie chciał perspektywy utraty głosu - mówi jego przyjaciel, Jarosław Lindenber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragedia rodziny Ulmów z Markowej

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 16:08
Wstrząsająca historia niemieckiego mordu na Polakach. W audycji opowiadamy o nazistowskiej zbrodni poprzez pryzmat prac nad filmem "Chleba naszego powszedniego" o tragedii rodziny Ulmów w Markowej.
rozwiń zwiń