Sport w PRL. Słynne ucieczki piłkarzy za granicę

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 16:20
Rozrywka, rozładowanie społecznych napięć, budowanie poczucia wspólnoty - w czasach PRL sport, w szczególności zaś piłka nożna, spełniał wszystkie te funkcje.
Audio
  • Sport w PRL. Słynne ucieczki piłkarzy za granicę (Białe plamy/Trójka)
Ucieczka Andrzej Rudego w 1988 roku z Mediolanu (gdzie reprezentacja ligi polskiej miała rozegrać mecz z reprezentacją ligi włoskiej) do Niemiec odbiła się bardzo głośnym echem
Ucieczka Andrzej Rudego w 1988 roku z Mediolanu (gdzie reprezentacja ligi polskiej miała rozegrać mecz z reprezentacją ligi włoskiej) do Niemiec odbiła się bardzo głośnym echemFoto: PAP/CAF/Adam Hawałej

Do dziś z rozrzewnieniem wspominamy sukcesy naszych zawodników z lat 70. i 80. Tym większe emocje budzić może kwestia, której do tej pory nie poświęcano zbyt wiele uwagi - to ucieczki sportowców na Zachód. Z czego wynikały i jak najczęściej do nich dochodziło?

- O tym, że piłkarze wyjeżdżali, decydowały względy osobiste, chęć poprawy własnej sytuacji materialnej - uważa dr Sebastian Pilarski, historyk.

Innym motywem decydującym o ucieczce było pragnienie rozwoju kariery sportowej. Łatwiej było opuścić kraj osobom, które miały w rodzinie kogoś pochodzącego z Niemiec lub które same pochodziły ze Śląska. Ci, którzy mogli legitymować się niemieckimi korzeniami, w łatwy sposób legalizowali potem swój pobyt za granicą. - Legalizacja takiego pobytu umożliwiała z kolei uzyskanie obywatelstwa niemieckiego - dodaje gość Mirosława Biełaszki.

Dokąd najchętniej wyjeżdżali piłkarze? Jak im się wiodło za granicami Polski? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której prezentujemy także archiwalne nagrania, m.in. relacje z meczów rozegranych w okresie PRL.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Białe Plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: dr Sebastian Pilarski (historyk)
Data emisji: 7.06.2017
Godzina emisji: 15.08

fbi/ei


Czytaj także

Jan Pietrzak o kabaretach z okresu PRL

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 17:00
Jedną z cech wyróżniających Polskę na tle innych krajów demokracji ludowej w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, obok silnej opozycji wewnętrznej i niezwykle rozwiniętego niezależnego obiegu wydawniczego, była duża przestrzeń wolności w sferze kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największa ofiara stanu wojennego - ludzka solidarność

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 18:26
- Wprowadzenie stanu wojennego to było zabicie solidarności. I nie tylko tej przez duże "s", ale - co gorsze - tej przez małe. Było to stłamszenie codziennej ludzkiej życzliwości i nie wiem, czy ją jeszcze kiedyś odbudujemy - mówi historyk, dr Grzegorz Majchrzak.
rozwiń zwiń