Kim byli pierwsi sekretarze PZPR?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 09:00
- Nie potrafię wskazać z czystym sumieniem czegoś takiego, co generał Jaruzelski zrobił między 1945 a 1989 rokiem w interesie Polski - przyznał prof. Jerzy Eisler, historyk.
Audio
  • Kim byli pierwsi sekretarze PZPR? (Białe plamy/Trójka)
Na zdjęciu widoczni m.in. sekretarz KC PZPR Jerzy Łukaszewicz oraz sekretarz KC Kazimierz Barcikowski, 1973
Na zdjęciu widoczni m.in. sekretarz KC PZPR Jerzy Łukaszewicz oraz sekretarz KC Kazimierz Barcikowski, 1973Foto: nac.gov.pl/Grażyna Rutowska

W audycji "Białe Plamy" rozmawialiśmy o pierwszych sekretarzach PZPR. To oni właśnie decydowali o losach Polski ludowej i jej mieszkańców. Wykształceni i niewykształceni. Pochodzili ze środowisk inteligenckich i chłopskich. Jeden z nich pływał łódką z Jacqueline Kennedy, inny - nawet na emeryturze, dbał o staranność w piśmie.

Zadania, jakie spoczywały na pierwszych sekretarzach Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej to: odpowiedzialność za partię oraz reprezentacja radzieckiego i socjalistycznego interesu w Polsce.

Czy obraz kreowany przez sekretarzy jest autentyczny? Jakie było kryterium doboru kandydatów na te stanowiska? Między innymi o tym rozmawialiśmy w audycji, której nagranie jest dołączone do artykułu. 

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Białe Plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Jerzy Eisler (historyk)
Data emisji: 14.06.2017
Godzina emisji: 15.08

fbi


Czytaj także

Geneza buntu w imperium. Jak powstał SKS w Krakowie?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 19:18
- Lata 70. to czas niszczący moralnie, bo nikt już nie wierzył w ideały stojące za PZPR, a wstępowano do partii dla kariery, przyjmując postawę konformizmu - opowiada prezes IPN dr Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związek służb PRL z międzynarodowym terroryzmem

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 16:26
- Udało mi się znaleźć dowody, które obaliły tezę gen. Kiszczaka, jakoby międzynarodowi terroryści mieli tylko wypoczywać na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i że nikt z nimi wtedy nie współpracował - powiedział Przemysław Gasztold, autor ksiażki autor książki "Zabójcze układy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport w PRL. Słynne ucieczki piłkarzy za granicę

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 16:20
Rozrywka, rozładowanie społecznych napięć, budowanie poczucia wspólnoty - w czasach PRL sport, w szczególności zaś piłka nożna, spełniał wszystkie te funkcje.
rozwiń zwiń