X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kim byli pierwsi sekretarze PZPR?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 09:00
- Nie potrafię wskazać z czystym sumieniem czegoś takiego, co generał Jaruzelski zrobił między 1945 a 1989 rokiem w interesie Polski - przyznał prof. Jerzy Eisler, historyk.
Audio
  • Kim byli pierwsi sekretarze PZPR? (Białe plamy/Trójka)
Na zdjęciu widoczni m.in. sekretarz KC PZPR Jerzy Łukaszewicz oraz sekretarz KC Kazimierz Barcikowski, 1973
Na zdjęciu widoczni m.in. sekretarz KC PZPR Jerzy Łukaszewicz oraz sekretarz KC Kazimierz Barcikowski, 1973Foto: nac.gov.pl/Grażyna Rutowska

W audycji "Białe Plamy" rozmawialiśmy o pierwszych sekretarzach PZPR. To oni właśnie decydowali o losach Polski ludowej i jej mieszkańców. Wykształceni i niewykształceni. Pochodzili ze środowisk inteligenckich i chłopskich. Jeden z nich pływał łódką z Jacqueline Kennedy, inny - nawet na emeryturze, dbał o staranność w piśmie.

Zadania, jakie spoczywały na pierwszych sekretarzach Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej to: odpowiedzialność za partię oraz reprezentacja radzieckiego i socjalistycznego interesu w Polsce.

Czy obraz kreowany przez sekretarzy jest autentyczny? Jakie było kryterium doboru kandydatów na te stanowiska? Między innymi o tym rozmawialiśmy w audycji, której nagranie jest dołączone do artykułu. 

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Białe Plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Jerzy Eisler (historyk)
Data emisji: 14.06.2017
Godzina emisji: 15.08

fbi


Czytaj także

Geneza buntu w imperium. Jak powstał SKS w Krakowie?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 19:18
- Lata 70. to czas niszczący moralnie, bo nikt już nie wierzył w ideały stojące za PZPR, a wstępowano do partii dla kariery, przyjmując postawę konformizmu - opowiada prezes IPN dr Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związek służb PRL z międzynarodowym terroryzmem

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 16:26
- Udało mi się znaleźć dowody, które obaliły tezę gen. Kiszczaka, jakoby międzynarodowi terroryści mieli tylko wypoczywać na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i że nikt z nimi wtedy nie współpracował - powiedział Przemysław Gasztold, autor ksiażki autor książki "Zabójcze układy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport w PRL. Słynne ucieczki piłkarzy za granicę

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 16:20
Rozrywka, rozładowanie społecznych napięć, budowanie poczucia wspólnoty - w czasach PRL sport, w szczególności zaś piłka nożna, spełniał wszystkie te funkcje.
rozwiń zwiń