Książki zakazane - jak trafiały do PRL?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 16:00
Okres PRL kojarzy się m.in. z cenzurą i utrudnionym lub wręcz uniemożliwionym dostępem do części literatury uznanej przez władze za "niepożądaną".
Audio
  • MIrosław Biełaszko i jego goście rozmawiają o przerzucie książek do PRL (Białe plamy/Trójka)
Prezes Solidarity International w Nowym Jorku, współzałożyciel i moderator powstałego w styczniu 1983 r. międzynarodowego Porozumienia Organizacji Wspierających Solidarność (CSSO) Andrzej Błaszczyński (P) oraz Józef Lebenbaum (L) z CSSO, oglądają plenerową wystawę Przyjaciele Solidarności
Prezes Solidarity International w Nowym Jorku, współzałożyciel i moderator powstałego w styczniu 1983 r. międzynarodowego Porozumienia Organizacji Wspierających "Solidarność" (CSSO) Andrzej Błaszczyński (P) oraz Józef Lebenbaum (L) z CSSO, oglądają plenerową wystawę "Przyjaciele Solidarności"Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

"Kurier z Warszawy" Jana Nowaka Jeziorańskiego, przełożone na Polski dzieła Orwella - to tylko niektóre z pozycji, które - mimo że zakazane - trafiały do podziemnej dystrybucji w Polsce. Od połowy lat 50. prowadzono szereg akcji mających na celu przewożenie tych nielegalnych pozycji do kraju. - To był połączony wysiłek rządu USA, emigracji politycznej z Zachodniej Europy oraz ludzi, którzy sami przewozili te książki do Polski i Europy Wschodniej. Gdy w 1956 roku do gry weszli Amerykanie, nabrało to rytmu i zaczęło przebiegać skuteczniej - mówi prof. Paweł Sowiński.

Do PRL trafiły przeszło 4 miliony książek, a największa intensyfikacja przerzutów nastąpiła w stanie wojennym. Józef Lebenbaum był jednym z ludzi, którzy współpracowali z George'em Mindenem, szefem International Literary Center, mózgiem amerykańskiego programu. - Pana Mindena spotkałem wielokrotnie. Najczęściej w Lozannie, ale zapraszał mnie też do USA. Był ciekaw tej techniki przewożenia książek - opowiada gość audycji.

Skąd brano książki, które później przerzucano przez żelazną kurtynę? Jakie były koszty całej operacji? Na te i inne pytania odpowiadają goście Mirosława Biełaszko. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Białe Plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: prof. Paweł Sowiński (Instytut Studiów Politycznych PAN), Józef Lebenbaum (działacz emigracyjny)
Data emisji: 12.07.2017
Godzina emisji: 15.08

ml/gs

Czytaj także

Geneza buntu w imperium. Jak powstał SKS w Krakowie?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 19:18
- Lata 70. to czas niszczący moralnie, bo nikt już nie wierzył w ideały stojące za PZPR, a wstępowano do partii dla kariery, przyjmując postawę konformizmu - opowiada prezes IPN dr Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport w PRL. Słynne ucieczki piłkarzy za granicę

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 16:20
Rozrywka, rozładowanie społecznych napięć, budowanie poczucia wspólnoty - w czasach PRL sport, w szczególności zaś piłka nożna, spełniał wszystkie te funkcje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim byli pierwsi sekretarze PZPR?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 09:00
- Nie potrafię wskazać z czystym sumieniem czegoś takiego, co generał Jaruzelski zrobił między 1945 a 1989 rokiem w interesie Polski - przyznał prof. Jerzy Eisler, historyk.
rozwiń zwiń