X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kazimierz Papée. Dyplomata w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 11:30
To najdłużej służący polski dyplomata, którego misja trwała 37 lat. Kazimierz Papée działał w interesie Polski w najtrudniejszych dla niej czasach.
Audio
  • Rozmowa z prof. Żarynem o Kazimierzu Papée (Białe plamy/Trójka)
Watykan
WatykanFoto: Shutterstock/ ultramansk

Kazimierz Papée jest jedną z najważniejszych postaci w historii polskiej dyplomacji. Komisarz Generalny RP w Wolnym Mieście Gdańsku, poseł RP w Pradze, najważniejszą część swojej kariery spędził w Watykanie - najpierw jako ambasador RP w latach 1939-58, a potem (do 1972 roku) jako nieoficjalny przedstawiciel rządu RP na uchodźctwie.

- Ambasada w Watykanie była bardzo ważną placówką, jeszcze przed powstaniem II RP. Już wtedy Komitet Narodowy Polski wiedział, że to bardzo ważne miejsce w przestrzeni światowej dyplomacji i należy tam swoje polityczne interesy ujawniać - mówi prof. Jan Żaryn. Początki pracy w Stolicy Apostolskiej, ze względu na wybuch II wojny światowej, były trudne. Mimo to Kazimierz Papée prowadził bardzo skuteczną działalność wśród polityków w Rzymie.

Więcej na temat niezwykłej kariery dyplomatycznej Kazimierza Papée można usłyszeć w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Białe Plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Gość: Jan Żaryn (historyk)
Data emisji: 19.07.2017
Godzina emisji: 15.07

ml/mk

Czytaj także

Dyplomaci na celowniku kontrwywiadu. Szpiedzy czy przyjaciele?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 01:19
- Jeśli chodzi o państwa zachodnie, to w czasie PRL-u nie wysyłano do Polski ludzi przypadkowych. Starano się tak wybierać dyplomatów, by jednocześnie się zabezpieczyć - mówi historyk, dr hab. Patryk Pleskot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żelazne zasady i dziedzictwo Helmuta Kohla

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 03:05
- Helmut Kohl miał żelazną zasadę, zgodnie z którą nie wychodził przed szereg. Nie było osobnej niemieckiej drogi i sposobów na dogadanie się z Moskwą czy NRD - mówi publicysta Wojciech Pięciak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

By drugi Katyń nie popadł w zapomnienie - spór o KL Gusen

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 23:47
- Ostatnio przyjęło się mówić o Gusen, że jest to drugi Katyń i nie w tym żadnej przesady. W Gusen zginęło około 30 tysięcy Polaków, z czego większość posiadała wyższe wykształcenie - mówi Rafał Geremek, autor filmu dokumentalnego "Gusen. Wojna o pamięć".
rozwiń zwiń