Świdermajery – perły drewnianej architektury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Świdermajery – perły drewnianej architektury
Wiele ze świdermajerów zostało zniszczonych. Wiosną 2017 roku udało się wpisać prawie 180 obiektów na listę zabytkówFoto: Mirek Nowaczyk/Shutterstock

– Andrioli budował to, co uznał za stosowne, a ponieważ był obieżyświatem i miał doświadczenia z różnych krańców Europy, znane mu były trendy wystaw światowych, stylów narodowych. Łączył je z swoimi umiejętnościami i tak powstawały wille letniskowe – mówi Robert Lewandowski. 

Posłuchaj

Świdermajery – perły drewnianej architektury (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Świdermajer pap_19480601_0BX 1200.jpg
Świdermajer. Koniec świata podwarszawskich willi

Świdermajery powstawały głównie w pierwszym 30-leciu XX wieku wzdłuż linii kolejowej Warszawa-Otwock. Nawiązują do architektury znanej z Alp czy podmoskiewskich dacz. Autorem nazwy jest Konstanty Ildefons Gałczyński. Wille letniskowe – oryginalnie, a dziś używane całorocznie – charakteryzują bardzo eleganckie, rozbudowane werandy i materiał, z którego są wykonane.

Wiosną tego roku udało się wpisać prawie 180 obiektów na listę zabytków. Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której mówiliśmy o historii powstania Świdermajerów i ewolucji stylu. 

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: dr Marcin Górski (wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej), Paweł Rupniewski (wicestarosta powiatu otwockiego, architekt), Robert Lewandowski (historyk, prezes fundacji Andriollego, Wydawnictwa Świdermajer)
Data emisji: 26.10.2017 
Godzina emisji: 23.09

gs/ab

Polecane