Dachau – miejsce kaźni polskich duchownych

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 13:06
Od 1940 roku do końca wojny przez Dachau przeszło 2794 duchownych z 21 krajów. Polskich kapłanów było najwięcej – 1777. Zginęło 868 osób. Co drugi z zamordowanych księży był Polakiem.
Audio
  • Dachau - miejsce kaźni polskich duchownych (Białe plamy/Trójka)
Brama główna obozu koncentracyjnego Dachau
Brama główna obozu koncentracyjnego DachauFoto: Scott Biales/shutterstock.com/cc

Dachau – obóz koncentracyjny utworzony przez nazistowskie Niemcy – mieścił się 15 km na północny-zachód od Monachium. Powstał po dojściu Adolfa Hitlera do władzy 22 marca 1933 roku z rozkazu Heinricha Himmlera.

Obóz miał stać się centralnym ośrodkiem eksterminacji duchowieństwa z podbitych przez hitlerowskie Niemcy krajów Europy. Przede wszystkim duchowieństwa polskiego, które traktowano ze szczególnym okrucieństwem.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której o sytuacji polskiego duchowieństwa w trakcie wojny rozmawialiśmy z dr Anną Jagodzińską z IPN i historykiem prof. Wiesławem Wysockim.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście:
dr Anna Jagodzińska (pracownik Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej), prof. Wiesław Wysocki (historyk)
Data emisji:
30.11.2017 
Godzina emisji:
 23.09

kk/mk

Czytaj także

Jak PRL walczyła z intelektualistami

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 00:00
Władza obawiała się niezależnych elit, dlatego na różne sposoby dążyła do ich podporządkowania. A jednak proces upadku systemu rozpoczął się od sojuszu części inteligencji, która zdołała zachować przestrzeń niezależności, z robotnikami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obława augustowska, czyli "mały Katyń"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 00:00
W tym wydaniu audycji "Białe plamy" rozmawialiśmy o jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Podlasia tuż po zakończeniu II wojny światowej.
rozwiń zwiń